لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ تهران ۲۰:۴۰

« توافق» ايران و ۱+۵ براي تمديد چهار ماهه مذاکرات هسته ای


گزارش ها حاکی است که ايران و گروه ۱+۵ روز جمعه ۲۷ تيرماه بر سر تمديد مذاکرات هسته ای به مدت چهارماه توافق کرده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک دیپلمات ارشد ایرانی که نخواست نامش فاش شود، به این خبرگزاری گفته است:«ما بر سر تمدید مذاکرات توافق کرده ایم.»

ايران و کشورهای آمريکا، بريتانيا، فرانسه، آلمان، روسيه و چين، گروه ۱+۵، در نوامبر سال گذشته به توافقی موقت با عنوان «طرح اقدام مشترک» دست يافتند که مهلت آن ژوئيه ۲۰ (روز يکشنبه ۲۹ تيرماه) به پايان می رسد. در مذاکرات اخير در وين،‌ ايران و گروه ۱+۵ نتوانستند به توافقی جامع برای حل مناقشه هسته ای دستيابند.

به دنبال اختلاف بين ايران و ۱+۵ بر سر مسايل کليدی، اکنون دو طرف با تمديد مهلت گفت وگو موافقت کرده اند.

به گزارش خبرنگار اعزامی راديو فردا به وين، ‌کار تمديد مذاکرات آسان نبوده و بيش از دو روز است که ايران و کشورهای پنج بعلاوه يک و مشخصا ايران و آمريکا بر سر جزئيات ادامه گفت وگوها تا بيست و سوم ماه نوامبر (چهار ماه ديگر) به مذاکره پرداختند .

در همين زمينه، سرگئی ريابکوف، معاون وزير امور خارجه روسيه نيز پیشتر گفته بودکه جمع بندی دو طرف تمديد مذاکرات تا نوامبر سال جاری يعنی يکسال پس از توافق موقت ژنو است.

ديپلمات ها به خبرگزاری رويترز گفته بودند که ايران و گروه ۱+۵ در خصوص تمديد مهلت توافق موقت ژنو توافق دارند، ولی این مساله که آيا ايران می بايست در طول مذاکرات تا ماه نوامبر محدوديت ها تازه ای در فعاليت هسته ای خود اعمال کند باعث ادامه مذاکرات در روز جمعه شد.

پیشتر در گزارش ها آمده بود که ایران خواستار ادامه مذاکرات در چارچوب «طرح اقدام مشترک» است. در «طرح اقدام مشترک» ایران برخی از محدویت های در برنامه هسته ای خود را پذیرفته بود و در مقابل برخی تحریم ها علیه این کشور کاهش یافت و این کشور توانست ماهانه به ۷۰۰ میلیون دلار از دارایی های مسدود خود دسترسی پیدا کند.

گفته می شود ایران خواهان ان است که در طول این چهارماه بتواند به همین مقدار از دارایی های مسدود شده خود دستیابد. هنوز مشخص نشده است که آیا با این درخواست ایران موافقت شده است یا نه.

این در حالی است که پیشتر گزارش شده بود دو طرف روز جمعه در پایان مذاکرات خود با برگزاری يک کنفرانس خبری و احتمالا اعلام تمديد گفت وگوها به اين دور از مذاکرات پايان می دهند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG