لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ تهران ۲۲:۴۹

ایران دو هواپیمای تجسسی آمریکایی را برفراز خلیج فارس به «حمله تهدید کرده است»


سه مقام وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، به شبکه تلویزیونی «فاکس نیوز» گفته اند، ایرانی‌ها دو هواپیما تجسسی نیروی دریایی آمریکا را در روز شنبه در نزدیکی قلمرو دریایی ایران در خلیج فارس به حمله تهدید کرده اند.

«فاکس نیوز» می گوید، تهدید این هواپیما‌های تجسسی نیروی دریایی، تازه‌ترین رویداد در زنجیره حوادث اخیر دررویارویی ایران و آمریکا در خلیج فارس است.

این مقام‌های وزارت دفاع آمریکا به فاکس نیوز گفته اند، در روز شنبه ۱۰ سپتامبریک هواپیما « پی -۸ پوسیدون» به همراه ۹ خدمه ویک «ای پی-۳ ایری» به همراه ۲۴ خدمه در ماموریتی در ۱۳ مایلی سواحل ایران در تنگه هرمز در حال پرواز بودند.

طبق این گزارش، در جریان پرواز این هواپیما‌ها، نیروهای نظامی ایران به این دو هواپیما هشدار دادند یا تغییر مسیر داده یک باخطر سرنگونی مواجه خواهند شد.

مقام‌های پنتاگون گفته اند، این دو هواپیما به هشدار و تهدید‌های نیروهای نظامی ایران توجه نکرده و به پرواز خود برفراز اب‌های بین المللی و در نزدیک قلمرو ایران ادامه دادند.

یک مقام پنتاگون در پاسخ به این پرسش که چرا این هواپیمای امریکایی نزدیک ایران پرواز می کرد، گفته است: ما می خواستیم واکنش ایرانی‌ها را بسنجیم.

وی اضافه کرده است: وقتی هواپیمایی را به سرنگونی تهدید می کنید، چنین رویکردی حرفه‌ای نیست.

یک مقام دیگر پنتاگون گفته است: حادثه اخیر را نمی توان نا امن توصیف کرد چرا براساس اخرین اطلاعات دریافتی ایرانی ها هیچ موشکی به سمت این هواپیماها شلیک نکرده اند.

طی هفته‌های گذشته مقام‌های ایالات متحده در چند مورد، از نزدیک‌شدن بیش از حد قایق‌ها یا شناورهای ایرانی در خلیج فارس، به صورت «غیرایمن و غیرحرفه‌ای» خبر داده‌اند.

این در حالی است که مساله نزدیک شدن قایق‌های تندرو سپاه به کشتی‌های جنگی آمریکا در خلیج فارس طی هفته‌های اخیر تشدید شده است.

مقام‌های وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون اعلام کردند که هفت قایق تندرو سپاه پاسداران چند هفته پیش برای یک کشتی جنگی ایالات متحده در خلیج فارس ایجاد مزاحمت کردند و این کشتی ناچار شد برای برخورد نکردن با یکی از این قایق‌ها مسیرش را تغییر دهد. طبق این گزارش، یکی از قایق‌های سپاه تا ۹۰ متری این کشتی جنگی نزدیک شد.

این سومین حادثه جدی در زمینه رویارویی قایق‌های تندرو ایرانی با ناوشکن‌ها و گشتی‌های نظامی آمریکا در خلیج فارس ظرف یکماه اخیر بود.

چهار قایق تندرو سپاه پاسداران روز دوم شهریور با ایجاد مزاحمت برای ناوشکن «یو‌ اس‌ اس نیتز» اقدام به رهگیری آن در نزدیکی تنگه هرمز کردند. یک مقام وزارت دفاع آمریکا این اقدام را «غیرحرفه‌ای» و «ناامن» توصیف کرد.

یک روز بعد، قایق‌های سپاه پاسداران به دو گشتی آمریکایی و یک کشتی کویتی نزدیک شدند که با شلیک اخطار روبرو شدند.

رییس مرکز فرماندهی ستاد مشترک ارتش آمریکا تحرکات اخیر قایق‌های تندرو نیروی دریایی سپاه پاسداران در قبال ناوهای این کشور در خلیج فارس را «تحریک‌آمیز» خواند و آن را مایه نگرانی دانست.

دیدن نظرات (۱۲۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG