لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۶:۴۷

انفجار دربغداد دست کم ۲۳ کشته برجای گذاشت


انفجار در یک محله شیعه نشین بغداد (عکس از آرشیو)

در حالی که نبردبین نیروهای عراقی و گروه حکومت اسلامی، داعش، در غرب شهر موصل ادامه دارد، انفجار یک خودروی بمبگذاری شده در بغداد در روز دوشنبه دستکم۲۳ کشته برجای گذاشته است.

به گزارش رویترز،مقام های پلیس و بیمارستانی گفته اند در این انفجار که در یک محله شیعه نشین بغداد روی داده است، ۴۵ نفر نیز زخمی شده اند.

این گزارش می افزاید،این انفجار در یک خیابان تجاری و شلوغ محله «العامل»در بغداد روی داده است.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است. گروه حکومت اسلامی یا داعش پیشتر حملات مشابهی در بغداد و دیگر شهرهای عراق انجام داده بود.

در همین حال رویترز می گوید،نیروهای عراقی توانسته در بخش غربی موصل با حمایت هوایی در بخش « شهر قدیم»پیشروی کنند.

از سوی دیگر، یک مقام وزارت کشور عراق به رویترز گفته است در درگیری های روز دوشنبه یک سرهنگ عراقی به همراه هشت مامور دیگر به دست نیروهای گروه حکومت اسلامی اسیر شده اند.

این مقام عراقی که خواست نامش فاش شود، اضافه کرده است: این نیروها در جریان نبرد در «شهر قدیم» در غرب موصل و هنگامی که به نیروهای داعش خیلی نزدیک شده بودند به اسارت گرفته شده اند.

این در حالی که یک مقام پلیس فدرال عراق بعدا به رویترز گفته است که این نیروها کشته شده اند و نیروهای دولتی در تلاشند تا جنازه این ماموران را پیدا کنند.

نیروهای عراقی پیشتر در یک نبرد ۱۰۰ روزه با حمایت هوایی اتئلاف به رهبری آمریکا توانستند شرق موصل را از گروه حکومت اسلامی باز پس بگیرند.

این نیروها همچنین از حدود سه هفته پیش عملیات خود برای بازپس‌گیری غرب موصل را آغاز کردند. یک فرمانده عراقی روز یکشنبه گفته بود که تاکنون ۳۰ درصد غرب موصل به نیروهای دولتی در آمده است.

پیش از این، خبرگزاری رویترز روز ۱۷ اسفند سال گذشته به نقل از یکی از فرماندهان آمریکایی نیروهای ائتلاف در عراق نوشت: شبه‌نظامیان حکومت اسلامی به هم ریخته‌اند و فرماندهان و اعضای خارجی آن می‌کوشند از موصل خارج شوند.

با این همه، به گفته وی، نبردهای سختی برای تصرف کامل موصل جریان دارد.

گزارش ها حاکی است که درگیری بر سر غرب موصل در شرایطی ادامه دارد که حدود ۶۰۰ هزار غیرنظامی در این منطقه به دام افتاده‌اند.

در این حال، مقام‌های آمریکایی و عراقی گفته‌اند ابوبکر بغدادی، رهبر گروه حکومت اسلامی، «به بیابان گریخته و در تلاش برای نجات جان خودش است.»

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG