لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۵۲

نيروهای خلافت اسلامی به پنج کیلومتری پایگاه شبه‌نظامیان شیعه رسیدند


نیروهای شبه نظامی شیعه در عملیات تکریت.

گزارش‌ها حاکی است که نیروهای گروه خلافت اسلامی، داعش، که هفته گذشته شهر رمادی مرکز استان انبار را به تصرف خود در آوردند هم اینک در شرق این شهر دست به پیشروی زده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در حالی که نیروهای دولتی و شبه نظامیان شیعه در حال تدارک عملیات برای بازپس‌گیری رمادی هستند، شبه نظامیان خلافت اسلامی در حال پیشروی به سمت شرق و فلوجه هستند تا بخش‌های بیشتری از استان انبار را به تصرف خود در بیاورند و از این طریق خود را به بغداد پایتخت عراق نزدیک کنند.

تصرف رمادی با جمعيتی حدود ۸۵۰ هزار نفر به دست گروه خلافت اسلامی مهمترين پيروزی اين گروه از زمان آغاز عمليات تدافعی عراق و همچنين بمباران مواضع اين گروه توسط هواپيماهای ائتلاف به رهبری آمريکا است.

این در حالی است که امیر الفهداوی، یکی از فرماندهان نیروهای عشایر سنی متحد دولت در استان انبار روز جمعه اول خرداد به رویترز گفت: در حال حاضر شبه‌نظامیان به حدود پنج کیلومتری شهر خالدیه رسیده‌اند، منطقه‌ای که به پایگاه «حبانیه» که شبه‌نظامیان شیعه (حشدالشعبی) در آن مستقر هستند، نزدیک است.

وی افزود: سلاح و مهمات ما رو به اتمام است. ما دیروز خواستار نیرو و مهمات شدیم ولی تا امروز نه نیرویی به ما اضافه شده و نه مهماتی در اختیارمان قرار داده‌اند. این شرایط مسلما باعث تقویت روحیه نیروهای ما نشده است.

این فرمانده نیروهای عشایر سنی تصریح کرده است: امروز ما (منطقه) «صیدقیه» را از دست دادیم، مطمئن نیستم که نیروهای تحت فرماندهی من تا چه مدت دیگر می‌توانند مقاومت کنند. آن‌ها خسته و در هم شکسته‌اند.

در همین زمینه، عازل عبید، عضو شورای استان انبار، به رویترز گفته است که صد‌ها نفر با نزدیک شدن نیروهای گروه خلافت اسلامی به محل زندگی‌شان در حال فرار هستند.

وی تاکید کرده است به دلیل ضعف روحیه نیروهای امنیتی و دولتی در برابر گروه خلافت اسلامی، تنها راه مقابله با پیشروی نیروهای این گروه استقرار نیروهای شبه‌نظامی شیعه در سطحی گسترده است.

دولت حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، پس از سقوط رمادی با استقرار نیروهای حشدالشعبی و شبه نظامیان شیعه در استان انبار موافقت کرد.

در همین زمینه، یک سخنگوی شبه نظامیان شیعه عراق روز جمعه از آغاز عملیات آزادسازی شهر «رمادی» خبر داد.

احمد الاسدی، سخنگوی حشدالشعبی، بسیج مردمی، گفته است: عملیات در استان انبار نیازمند تدارکات لازم است چرا که چنین عملیاتی آسان نخواهد بود.

وی به خبرگزاری فرانسه گفته است: نیروهای داعش در سطح شهر حضور دارند به همین دلیل نیازمند تدارک ویژه هستیم.

سخنگوی حشدالشعبی تاکید کرد: عملیات آزادسازی رمادی در ساعت آینده آغاز نمی‌شود، بلکه طی روز‌های آینده شاهد این عملیات خواهیم بود.

احمد الاسدی در ادامه گفت: این عملیات، عملیاتی بزرگ و گسترده خواهد بود و ده‌ها هزار نیرو در آن مشارکت خواهند داشت.

در همین حال سازمان ملل متحد روز جمعه اعلام کرد که از آغاز حملات گروه حکومت اسلامی به شهر رمادی طی سه هفته اخیر ۵۵ هزار نفر از خانه و کاشانه‌شان آواره شده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG