لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۱۲

نيروهای عراقی حمله خلافت اسلامی به شهری در غرب بغداد را دفع کردند


عکس از شهر رمادی پس از تصرف ان توسط گروه حکومت اسلامی.

گزارش‌ها حاکی است که به دنبال تصرف شهر «رمادی» به دست نيروهای خلافت اسلامی، اين گروه مواضع دفاعی خود را در اين شهر مستحکم کرده است. در همين حال، نيروهای عراقی همراه با عشاير سنی تهاجم شبانه نيروهای گروه حکومت اسلامی به شهر خالدیه در غرب بغداد را دفع کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، تصرف رمادی با جمعیتی حدود ۸۵۰ هزار نفر به دست گروه حکومت اسلامی مهمترين پيروزی اين گروه از زمان آغاز عمليات تدافعی عراق و همچنين بمباران مواضع اين گروه توسط هواپيماهای ائتلاف به رهبری آمريکا است.

در همين حال، دولت حيدر العبادی، نخست وزير عراق، روز سه شنبه ۲۹ ارديبهشت،‌ اعلام کرده است که دولت اين کشور عشاير سنی استان انبار را مسلح خواهد کرد.

به گزارش آسوشيتدپرس، اين اقدام دولت عراق در راستای جلب حمايت عشاير سنی پيش از آغاز عمليات برای آزادسازی شهر رمادی صورت گرفته است.

طبق اين گزارش، رفيع الفهداوی، يکی از شيوخ منطقه گفته است : نيروهای گروه خلافت اسلامی شامگاه دوشنبه تهاجمی برای تصرف شهر «خالديه» که بين «فلوجه» و «رمادی» قرار دارد، انجام دادند.

به گفته وی، نيروهای حکومت اسلامی ابتدا تواستند روستای در نزديکی خالديه را به تصرف خود در آوردند. اما با دفاع نيروهای دولتی نتوانسته‌اند وارد شهر خالديه شوند.

اين در حالی است که دولت عراق نيروهای شبه نظامی شيعه، «الحشد الشعبی»، را برای عمليات عليه مواضع گروه حکومت اسلامی در نزديکی رمادی مستقر کرده است. اين نيروها نقش بسيار مهمی در آزادی تکريت از دست نيروهای گروه حکومت اسلامی برعهده داشتند.

اما به گزارش رويترز، عشاير سنی از اقدامات شبه نظاميان شيعه عليه سنی‌ها نگرانند.

با اين حال، حيدر العبادی روز سه شنبه خواستار اتحاد مردم عراق برای مقابله گروه خلافت اسلامی شد.

نخست وزیر عراق گفته است: گروه حکومت اسلامی نمی‌تواند مناطقی را که به تصرف در آورده در کنترل خود داشته باشد چرا که با مقاومت و دلاوری عراقی‌ها رو به رو است.

ناتاشا اندرهيل، استاد روابط بین الملل«دانشگاه ناتينگهام ترنت» در بريتانيا، گفته است: اگر استان انبار به دست نيروهای حکومت اسلامی بيفتد، ديگر تضمينی برای ثبات و تماميت عراق وجود نخواهد داشت و اگر عراق به دست اين گروه بيفتد کل منطقه دچار فروپاشی خواهد شد.

این در حالی است که به گزارش خبرگزاری رويترز، نيروهای گروه خلافت اسلامی در شهر رمادی در حال تحکيم مواضع دفاعی خود هستند.

شاهدان عينی به رويترز گفته‌اند، نيروهای گروه خلافت اسلامی علاوه بر ايجاد موانع در خيابان‌ها، اقدام به مين‌گذاری برخی از مناطق شهر رمادی کرده‌اند.

طبق اين گزارش، نيروهای حکومت اسلامی برای پيدا کردن نيروهای دولتی و پليس عراق در حال جستجوی خانه به خانه در رمادی هستند.

گزارش‌ها همچنین حاکی است که نيروهای گروه حکومت اسلامی دستکم ۱۰۰ زندانی را از زندان شهر رمادی آزاد کرده‌اند.

سيد حامد الدوالمی، يک معلم ساکن الرمادی، به رويترز گفته است، نيروهای حکومت اسلامی با بلندگو در خيابان‌ها از خانواده‌های زندانيان خواسته‌اند برای تحويل گرفتن زندانيان به يک مسجد شهر مراجعه کنند.

در همین حال، آمريکا نيز روز دوشنبه اعلام کرد که واشينگتن همراه با متحدانش در ائتلاف بين‌المللی، برای بازپس‌گيری شهر رمادی از دست گروه حکومت اسلامی به دولت عراق کمک می‌کند.

XS
SM
MD
LG