لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۸:۳۵

موسسه آمریکایی: ارتباط ۴۶ هزار حساب توئيتری با گروه «خلافت اسلامی»


بر اساس تحقیقات یک مرکز مطالعاتی در واشینگتن، دستکم ۴۶ هزار حساب کاربری در شبکه اجتماعی توئیتر از گروه «خلافت اسلامی» یا داعش حمایت می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این تحقیق توسط موسسه مطالعاتی «بروکینگز» در واشینگتن انجام شده و نشان می‌دهد به رغم مسدود شدن بسیاری از حساب‌های کاربری حامی داعش، کماکان تعداد این حساب‌ها بسیار زیاد است.

این گزارش می‌نویسد که از سپتامبر تا دسامبر سال ۲۰۱۴ (چهار ماه) حداقل ۴۶ هزار کاربر توئیتر حامی داعش بوده‌اند که البته همه آن‌ها همزمان فعال نبوده‌اند. بیشترین این کاربران ساکن عربستان سعودی هستند و بعد از آن به ترتیب از کشورهای سوریه، عراق و آمریکا بوده‌اند.

این گزارش می‌گوید که برای تحلیل تلاش های گروه داعش در شبکه‌های اجتماعی باید فرا‌تر از هسته رهبری این گروه افراطی رفت، بطوری که تحلیلهای قبلی درباره فعالیت اینترنتی این گروه معطوف به شبکه‌های اجتماعی محدودی از کل شبکه‌های مورد استفاده داعش بود.

این مطالعه همچنین نشان می‌دهد که حدود یک پنجم توئیت‌ها در حمایت از داعش به زبان انگلیسی و سه چهارم آن‌ها به زبان عربی منتشر می‌شوند.

این حساب های کاربری به طور میانگین توسط یک هزار نفر دنبال می‌شوند.

گزارش این نهاد تحقیقاتی می‌گوید که هر چه تعداد توئیت‌ها و دنبال کننده‌های آن‌ها بیشتر باشد، احتمال مسدود شدن آن بیشتر است.

این گزارش توصیه می‌کند که شرکت های شبکه اجتماعی و دولت آمریکا باید با همدیگر همکاری کنند تا پاسخ مناسب‌تر و دقیقتری به فعالیتهای این گروه افراطی در شبکه‌های اجتماعی بدهند.

موسسه مطالعاتی «بروکینگز» در ادامه می‌نویسد که اگرچه بحث پیرامون این موضوع بر نگرانی‌ها از دخالتهای دولتی و نقض آزادی بیان دامن می‌زند، اما واقعیت مساله این است که شرکتهای شبکه‌های اجتماعی بدون هیچ نظارت یا فاش سازی کاربرانی که مظنون هستند، در حال ارائه خدمت هستند.

توئیتر هفته جاری اعلام کرد که در حال کار با مقامات قضایی پیرامون تهدیدهای نامشخص برای ارائه گزارش دربار کسانی است که کاربران شبکه‌های اجتماعی از توئی‌تر خواسته‌اند حساب کاربری آن‌ها را بعنوان فعالان داعش متوقف کند.

این گزارش به تصویری در وبسایت «پاستبین» اشاره کرده است که در آن «جک دورسی» بنیانگذار توئی‌تر در حالی که مورد هدف دوربین یک تفنگ هست، به همراه متنی عربی دیده می‌شود.

گروه آمریکایی «سایت اینتلیجنت» که تهدیدهای گروههای جهادی را نظارت می‌کند می‌گوید که این پیام توسط گروه النصره المقدسیه از حامیان داعش گذاشته شده است.

این متن عربی می‌گوید که هم اکنون دورسی و توئیتر بخاطر بستن برخی حسابهای کاربری مورد هدف داعش است: «شما این جنگ محکوم به شکست را آغاز کردید و باید به شما بگوییم که این نبرد را از آغاز باخته‌اید. شما حسابهای کاربری ما را می‌بندید و ما سریع با حساب کاربری جدیدی باز می‌گردیم، اما زمانی که «شیرهای تنهای ما» نفس شما را بگیرند، راه بازگشتی برای شما نیست».

XS
SM
MD
LG