لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۰:۱۱

نيروهای گروه «حکومت اسلامی» شهر اشکانی «هترا را تخريب کردند»


در ادامه اقدامات گروه «حکومت اسلامی»، موسوم به داعش در تخریب آثار باستانی پیش از اسلام عراق، وزارت گردشگری و آثار باستانی عراق روز شنبه ۱۶ اسفند اعلام کرده است که گزارش هایی از تخریب بقايای شهر باستانی «هترا»‌ يا «الحضر» متعلق به دوران اشکانی را در شمال عراق دریافت کرده است.

به گزارش خبرگزاری رويترز، منابع وزارت گردشگری و آثار باستانی عراق به اين خبرگزاری گفته اند، کارمندان اين وزارتخانه در شهر موصل گزارش داده اند که روز شنبه نيروهای گروه حکومت اسلامی شهر باستانی «هترا» را تخريب کرده اند.

بااين حال، وزارت گردشگری و آثار باستانی عراق می گويد، قادر نيست اين خبرهای را تاييد کند، چرا که تاکنون تصاويری از اين اقدام گروه حکومت اسلامی دريافت نکرده است.

اين در حالی است که ساکنان نزديک محل به محوطه شهر باستانی «هترا» به خبرگزاری رويترز گفته اند که بامداد روز شنبه صدا انفجار مهيبی را در نزديکی اين محوطه باستانی شنيده اند و شماری ديگر نيز از تخريب ساختمان ها و بنا های بزرگ اين شهر باستانی توسط نيروهای گروه حکومت اسلامی خبر داده اند.

شهر هترا يا «الحضرا» در استان نينوای عراق و در ۱۵۰ کيلومتری جنوب غرب موصل قرار دارد و از شهرهای دوره اشکانی است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه محوطه باستانی شهر «هترا» در فهرست «ميراث جهانی» يونسکو ثبت شده است.

در حالی خبر تخريب شهر «هترا» منتشر شده است که هفته گذشته گزارش های حاکی از ان بود که نيروهای گروه «حکومت اسلامی» با استفاده از بولدوزر آثار باستانی شهر «نمرود» متعلق به دوره آشوريان را تخريب کرده اند.

شهر نمردود، يکی از نگين های تمدن دوران آشوريان است که در قرن ۱۳ پيش از ميلاد در نزديکی رود دجله بنا شده است. اين شهر در ۳۰ کيلومتری شهر موصل قرار دارد.

تخريب آثار شهر باستانی نمرود در عراق توسط گروه موسوم به «حکومت اسلامی» موجی از محکوميت‌های بين‌المللی را به همراه داشت. سازمان ملل اين اقدام را «جنايت جنگی» خوانده است.

يک هفته بعد از اينکه شبه نظاميان وابسته به گروه حکومت اسلامی (داعش سابق) موزه موصل را ويران و کتابخانه آن را به آتش کشيدند، وزارت توريسم و آثار باستانی عراق روز پنج شنبه اعلام کرد که اين گروه افراطی آثار ياستانی شهر نمرود را نابود کرده است.

XS
SM
MD
LG