لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۵۲

موافقت کابینه اسرائیل با برچیدن دستگاه‌های فلزیاب از مسجد الاقصی


گیت های الکترونیکی فلزیاب نصب شده در مسجد الاقصی

گزارش‌ها حاکی است که کابینه اسرائیل بامداد روز سه شنبه با بر چیدن دروازه های الکترونیکی فلزیاب از مسجد الاقصی و جایگزینی آنها با فن‌آوری پیشرفته‌تر برای نظارت هوشمند موافقت کرده است.

به گزارش رویترز، کابینه بنیامین نتانیاهو در حالی به برچیدن این دروازه های الکترونیکی فلزیاب رای داده است که روز دوشنبه برای دومین بار یک نشست طولانی چند ساعت برگزار کرد. کابینه دولت اسرائیل همچنین روز یکشنبه نشستی در این زمینه برگزار کرده بود.

اسرائیل پس از درگیری مردان مسلح و نیروهای پلیس در ۲۳ تیرماه که به کشته شدن دو نیروی پلیس در نزدیکی یک درب ورودی مسجد الاقصی منجر شد، دروازه های الکترونیکی فلزیاب در ورودی‌های آن نصب کرد. این اقدام اسرائیل اعتراض‌ها و درگیری‌هایی در پی داشته است.

این تنش های تاکنون کشته شدن دستکم پنج فلسطینی و قتل سه عضو یک خانواده اسرائیلی را بدنبال داشته است.

افکار عمومی اسرائیل همچنان تحت تأثیر نحوه قتل این سه عضو خانواده اسرائیلی است و هزاران اسرائیلی نیز یکشنبه اول مرداد در خاکسپاری آن‌ها شرکت کردند.

دولت اسرائیل در نشست روز یکشنبه خود اعلام کرده بود، «با خونسردی، قاطعیت و مسئولیت، بحران را مدیریت می‌کنیم».

روزنامه هاآرتص نیز گزارش داده بود که مسئولان شباک، سازمان امنیت داخلی اسرائیل، در نشست اضطراری دولت، نسبت به گسترش خشونت در پی نصب دروازه‌های الکترونیک هشدار داده بودند.

این در حالی بود که ساعاتی پیش از تصمیم کابینه اسرائیل، نیکلای ملادنف، نماینده سازمان ملل متحد در امور خاورمیانه روز دوشنبه نسبت به پیامدهای «فرا مرزی» بحران اخیر هشدار داده بود.

گزارش‌ها همچنین حاکی است که ملک عبدالله، پادشاه اردن در گفت‌و‌گوی تلفنی با بنیامین نتانیاهو در روز دوشنبه خواستار برچیده شدن این گیت‌های فلزیاب شده بود.

در بیانیه دفتر پادشاه اردن آمده است: ملک عبدالله در این گفت‌و‌گوی تلفنی خواستار حل سریع مسایل اخیر و برچیدن همه (دستگاه‌ها) در مسجد الاقصی و بازگشت وضعیت به قبل از نصب این دستگاه‌ها شد.

پادشاه اردن در ادامه این گفت وگو خواهان دستیابی به توافقی برای جلوگیری از بروز تنش‌های تازه در این خصوص شده است.

ایمن الصفدی، وزیر خارجه اردن، که کشورش ضمن همکاری با اوقاف اسلامی فلسطینی تولیت الاقصی را در دست دارد، روز شنبه گفته بود: «بحران زمانی حل می‌شود که اسرائیل از گام‌هایی که برداشته، عدول کند».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG