لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۱۰

حمله هوایی اسرائیل به تانک های سوریه در استان قنیطره


تانک های ارتش سوریه (عکس از آرشیو)

نیروی هوایی اسرائیل عصر شنبه سوم تیر به تانک‌های ارتش بشار اسد در سوریه حمله کرد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، ارتش این کشور با تایید خبر حمله هوایی، آن را واکنشی به اصابت خمپاره از خاک سوریه به اسرائیل نامید.

اسرائیل می گوید، در روز تعطیل آخر هفته در این کشور و در شرایطی که صدها هزار گردشگر اسرائیلی برای گذراندن هفته اول تابستان به ارتفاعات جولان رفته بودند، حملات خمپاره‌ای شمال این کشور را هدف قرار داد.

ارتش اسرائیل از اصابت دستکم ده قبضه خمپاره و نارنجک به خاک خود خبر داد هر چند که افزود آسیب جانی در پی نداشت.

اما گردشگران برای ساعاتی از نزدیکی مرز دور شده و به کشاورزان گفته شد، از کار کردن در مزارع خودداری کنند.

ارتش اسرائیل در همین حال گفته است، حملات خمپاره‌ای بخشی از جنگ میان معارضین با ارتش بشار اسد بوده است.

بر اساس بیانیه ارتش اسرائیل، این کشور منبع آتشباری را تانک‌های سوریه و یک قبضه توپ شناسایی کرد که در حال درگیری نظامی با معارضین بودند اما از آنجا که اسرائیل «رژیم سوریه را مسئول اقدامات صورت گرفته از خاک این کشور می داند»، به آنها حمله کرد.

بیانیه ارتش اسرائیل افزوده است، «هیچ گونه تعرضی به حاکمیت اسرائیل و امنیت مردم تحمل نمی شود».

رسانه‌های سوریه از کشته شدن دو شهروند سوری در حمله هوایی اسرائیل خبر داده اند.

یکی از وبسایت‌های همسو با معارضین سوری گفته است جنگجویان فتح الشام همراه با گروههای دیگر در این روز برای کنترل شهر «البعث» در استان قنیطره که در تسلط طرفداران حکومت اسد و حزب الله است، عملیاتی را آغاز کرده بود.

شبکه لبنانی المیادین که همسو با حکومت اسد و حزب الله است، می گوید نیروهای اسد توانستند این حملات را خنثی کنند.

در دوره اخیر شماری حملات هوایی در سوریه، از جمله به فرودگاه دمشق، به اسرائیل نسبت داده شده بود.

نخست وزیر اسرائیل یکی از حملات ماههای اخیر را برای انهدام محموله‌های جنگ افزار رسیده از ایران برای حزب الله به خاک سوریه تایید کرد.

در اوایل جنگ داخلی سوریه مرزهای این کشور با اسرائیل نسبتا آرام بود اما در دو سال گذشته اسرائیل به شماری خمپاره پرانی از خاک سوریه پاسخ محدود داده اما تاکید کرده که انتقال جنگ افزار از خاک سوریه برای حزب الله را «خط قرمز» می داند.

آویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل پنجشنبه اول تیر در سخنرانی در همایش امنیتی- سیاسی هرتسلیا گفت، کشورش «هر زمان که لازم بداند برای دفاع از منافع خود، به سوریه حمله می کند».

ساعاتی پیش از این حمله هوایی اسرائیل به تانک‌های ارتش سوریه، حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان در سخنانی به مناسبت «روز قدس» در آخرین جمعه ماه رمضان در دوم تیر گفته بود، «اسرائیل بداند در هر جنگ آتی که با لبنان، سوریه یا غزه راه بیندازد، دهها هزار نفر و چه بسا صدها هزار جهادگر کمی از عراق، یمن، ایران، افغانستان و پاکستان وارد کارزار می شوند».

بحران جاری در حالی وخیم شده است که ایران نیز یکشنبه گذشته برای هدف قرار دادن مقرهای داعش در دیرالزور، هفت موشک به سوی شمال شرق سوریه شلیک کرد.

برخی از مقامات سیاسی و نظامی ایران، از جمله حسین شیخ الاسلام، مشاور امور بین الملل رییس مجلس ایران گفته بودند، پیام بازدارندگی حملات موشکی ایران به سوریه، خطاب به اسرائیل نیز بوده است.

هرچندبه نوشته هاآرتص و به نقل از کارشناسان نظامی اسرائیل، اکثر موشک‌های ایرانی به هدف‌ها در سوریه اصابت نکرد، اما بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفته بود، به ایران هشدار می دهد که اسرائیل را تهدید نکند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG