لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۰۱:۳۵

فرمانده سپاه: در مذاکرات هسته ای، خطوط قرمز ایران پذيرفته شده است


محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران،

محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران روز شنبه ۲۲ فروردين ماه با اشاره به اين که هنوز توافق الزام آوری بين ايران و گروه ۱+۵ حاصل نشده، گفته است در تفاهم هسته ای در لوزان سوييس، خطوط قرمز جمهوری اسلامی در مباحث فنی، از سوی اين کشورها پذيرفته شده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، فرمانده سپاه در « گردهمايی فرماندهان نواحی و سپاه های استانی»، اظهار داشته است: «جريان مذاکرات چه به نتيجه برسد و تحريم ها لغو شود و چه به نتيجه نرسد و تحريم ها برداشته نشود، بايد ارزشها و شعارهای اصلی نظام حفظ شود و اگر نرمشی هم صورت می گيرد، اين نرمش قطعاً درچارچوب اصول و سياست های نظام و با ملاحظۀ حفظ عزّت و اقتدار نظام اسلامی و منافع ملت ايران بايد انجام شود.»

محمد علی جعفری با تأکيد بر اينکه هنوز هيچ توافق الزام آوری صورت نگرفته است خاطرنشان کرده است: «راه حل هايی بدست آمده و به نظر می رسد اصول و خطوط قرمز جمهوری اسلامی در مباحث فنی، از سوی دشمن پذيرفته شده، لکن هنوز درنحوۀ برداشتن تحريمها، ابهاماتی وجود دارد که بايد شفّاف شود و بايد بدانيم که همين موضوعِ چگونگی لغو تحريم ها، می تواند به عدم توافق نيز منجر شود.»

محمدعلی جعفری پيشتر از عملکرد تيم مذاکره‌کننده هسته‌ای قدردانی کرده و گفته بود که آنها «در نبرد ديپلماتيک از حقوق ملت دفاع» و روی خطوط قرمز ايستادگی کرده‌اند.

اين در حالی بود که علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی روز پنجشنبه گفته است که با تفاهم لوزان «نه موافق» و «نه مخالف» است و اين که برخی در رابطه با مذاکرات پيام تبريک می‌فرستند يک چيز «بی‌معنی» است.

ايران و کشورهای ۱+۵ روز پنجشنبه دوم آوريل (۱۳ فروردين) در لوزان سوييس با انتشار بيانيه ای اعلام کردند که «چارچوب» های توافق نهايی را مشخص کرده اند.

براساس تفاهم لوزان برنامه هسته‌ای ايران محدود خواهد شد تا در قبال آن همه تحريم‌های اتحاديه اروپا و ايالات متحده و قطعنامه‌های شورای امنيت سازمان ملل متحد عليه جمهوری اسلامی لغو شود.

فرمانده سپاه در ادامه با اشاره به اختلاف نظر ها بين ايران و آمريکا بر سر سند تفاهم لوزان و «فکت شيت» گفته است:« نبايد فريب دشمن را خورد و با ارائه تحليل ها ی نادرست و انتقادهای به جا يا نابجا و سليقه ای، نبايد فضا را به نفع دشمنان تغيير داد و يا درجهت خواست عمليات روانی آنها حرکت کرد.»

محمد علی جعفری اضافه کرده است: اگر تيم مذاکره کننده تا آخر در قالب چارچوب های تعيين شده و اصول نظام حرکت کند، هر نتيجه ای که از مذاکرات حاصل شود برای ملت انقلابی ايران پيروزی است.

در روزهای گذشته مقامات دولتی ایران و آمریکا درباره زمان برداشته شدن تحریم‌های ایران نظرات متفاوتی داده‌اند.

حسن روحانی، رئیس جمهور، گفته است که «همه تحریم‌ها و شش قطعنامه شورای امنیت از روز اجرای توافق هسته‌ای لغو خواهند شد».

این در حالی است که بنجامین رودز، دستیار مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز جمعه، ۲۱ فروردین اظهار داشت که در چارچوب مورد توافق میان ایران و گروه ۱+۵، تحریم‌ها در طول زمان لغو خواهند شد و نه یک‌باره.

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG