لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۵۹

هشدار کری به بشار اسد درباره پیامدهای رعایت نکردن آتش بس


جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا،

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، روز سه شنبه سوم ماه مه نسبت به پیامدهای رعایت نکردن توافق بین واشینگتن و مسکو برای ترک مخاصمه و حل بحران در سوریه به بشار اسد هشدار داده است. آقای کری گفته است، جنگ داخلی سوریه راه حل نظامی ندارد.

به گزارش رویترز، جان کری در یک کنفرانس خبری نسبت به امکان اعاده آتش بس در سوریه طی ساعات و رروز های آینده ابراز امیدورای کرده است. در ۲۷ فوریه براساس توافق روسیه و آمریکا نیروهای دولتی سوریه و مخالفان آن با ترک مخاصمه و آتش بس موافق کردند. اما طی هفته‌های اخیر با تشدید درگیری در حلب، لاذقیه و غوطه شرقی (در حومه دمشق) این توافق در آستانه فروپاشی قرار گرفته است.

وزیر امور خارجه آمریکا که با خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفته است: «اگر اسد به این (توافق) پایبند نباشد، بدیهی است که این امر برای او عواقبی درپی خواهد داشت که یکی از آنها فروپاشی کامل آتش بس و بازگشت به جنگ خواهد بود.»

جان کری اضافه کرده است: «من فکر نمی‌کنم که روسیه خواهان آن باشد. فکر نمی‌کنم که بشار اسد از این نفعی ببرد.»

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین گفته است که در تماس با سرگئی لاوروف، وزیرامور خارجه روسیه، در خصوص موضوع ترک مخاصمه و آتش بس در حلب گفت‌و‌گو کرده است.

جان کری می‌گوید، سرگئی لاوروف اذعان کرده است که مذاکره و دیپلماسی تنها راه حل جنگ در سوریه است.

وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرده است: اگر استراتژی اسد این است که فکر می‌کند می‌تواند حلب یا بخشی از کشور را تصرف کند، می‌توانم به او بگویم که با این رویکرد جنگ به پایان نخواهد رسید.

وی اضافه کرده است: اینکه اسد فکر کند با گرفتن یک منطقه می‌تواند وانمود کند که اوضاع را امن کرده، رویکرد غیر ممکنی است. چرا که مسایلی اصلی که جنگ را تا به اینجا کشانده اند، هنوز حل نشده‌اند.

وزیرامور خارجه آمریکا در ادامه حمله راکتی به بیمارستانی در حلب را که به کشته شدن دست کم ۱۹ نفر منجر شد، محکوم کرده است.

جان کری گفته است، حمله به بیمارستان‌ها، نیروهای امدادی ساختمان‌های حفاظت شده محکوم است و مهم نیست که چه کسی دست به چنین اقداماتی زده است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است، روز سه شنبه اعلام کرد که اصابت راکتی از سوی شورشیان به بیمارستانی در منطقه تحت کنترل دولت در حلب موجب کشته شدن ۱۹ تن شد. تلویزیون دولتی سوریه (اخباریه) شمار مجروحان در بخش زایمان بیمارستان «الدبیت» را ۱۷ نفر اعلام کرد.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید که طی ۱۰ روز گذشته ۲۷۹ نفر در بمباران‌های حلب کشته شده‌اند که ۱۵۵ تن از آنان در مناطق تحت کنترل مخالفان و ۱۲۴ نفر نیز در بخش‌های تحت کنترل نیروهای دولت سوریه کشته شده‌اند.

در همین حال، استفان دمیستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه روز سه‌شنبه گفت: چنانچه آتش‌بس شکننده کنونی شهر حلب را نیز در بر گیرد، مذاکرات در حال احتضار صلح احیا خواهد شد.

به گزارش رویترز، آقای دمیستورا در کنفرانس خبری مشترک با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در مسکو در حالی این سخنان را بیان داشت که آقای لاوروف ابراز امیدواری کرد در چند ساعت آینده بتواند آغاز آتش‌بس در حلب را اعلام کند.

استفان دمیستورا، ‌ دیپلمات سوئدی-ایتالیایی که میزبانی رسمی مذاکرات صلح سوریه را برعهده دارد اعلام کرد او تصور می‌کند برای از سر گرفتن آتش‌بس در سوریه فرصتی وجود دارد که در صورت توقف درگیری‌های شدید حلب، ‌می‌تواند آتش‌بس شکننده موجود را تقویت کند.

XS
SM
MD
LG