لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۳۹

کری: نشست آمریکا و روسیه درباره حلب شنبه در ژنو برگزار می‌شود


غیر نظامیان در مناطق شرق حلب که توسط نیروهای دولتی باز پس گرفته شده است.

جان کری روز جمعه گفته است، نشست مقام‌های آمریکا و روسیه برای گفت وگو در خصوص وضعیت غیرنظامیان در حلب و نجات آنها روز شنبه در ژنو برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، جمعه وارد پاریس شده است.

جان کری گفت است:مقام‌های آمریکایی روز شنبه با مقام‌های روسیه در ژنودیدار خواهند کرد تابر سر برخی تدابیر برای محافظت از غیر نظامیان و سرنوشت محالفان مسلح مذاکره کنند.

این در حالی است که نیروهای دولتی طی روزهای اخیر توانسته اند در شرق حلب پیشروی کرده و مناطقی را از شورشیان مسلح بازپس بگیرند.

خبرگزاری‌های بین المللی می گویند، پس از آن که شورشیان مسلح بیش از دو سوم مناطق تحت کنترل خود را از دست دادند، هزاران غیر نظامی در این مناطق کوشیدند تا از منطقه خارج شوند. این در حالی است که گفته می شود در حدود ۱۰۰ هزار غیر نظامی در این منطقه گرفتار شده اند.

با این حال، جان کری روز جمعه گفته است: آنچه در حلب می گذرد بدترین فاجعه است، آنچه که در سوریه می گذرد بدترین فاجعه از جنگ جهانی دوم به این سو است و این غیرقابل پذیرش است.

وی اضافه کرده است: من می دانم همه از این نشست‌ها خسته شده اند، من هم ازاین نشست‌ها خسته شده ام. مردم می گویند یک نشست (بی حاصل) دیگر.

وزیر امور خارجه آمریکا با این حال تاکید کرده است که نمی توان در برابر آنچه که در حلب می گذرد ساکت نشست.

به گزارش خبرگزاری فرانسه،همزمان با مذاکرات روز شنبه در ژنو، وزیر امور خارجه امریکا، وزرای خارجه کشورهای غربی به همراه شماری از کشورهای خاورمیانه در نشستی در پاریس برگزار خواهند کرد.

آقای کری دراین زمینه گفته است: ما در سخت در حال تلاشیم حتی با آنهایی که اختلاف نظر داریم تا به خاطر انسانیت راهی برای برای حفظ جان غیرنظامیان دست یابیم.

با این حال گفته می شود مذاکرات ژنو در سطح کارشناسی بوده و قرار نیست جان کری به ژنو برود.

این در حالی است که روز جمعه مجمع عمومی سازمان ملل متحدقطعنامه‌ای «غیرالزام‌آور»را درباره سوریه با ۱۲۲ رای موافق در مقابل ۱۳ رای مخالف و ۳۶ رای ممتنع تصویب کرد. قطعنامه خواستار توقف بیدرنگ درگیری‌ها و جنگ در سوریه، دسترسی همه سوری‌ها به کمک‌های انساندوستانه و همچنین پایان کلیه محاصره‌ها از جمله در حلب شده است.

سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد، جمعه ۱۹ آذرماه قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل در خصوص توقف فوری جنگ در سوریه و دسترسی سوری‌ها به کمک‌های انساندوستانه را «یکجانبه و بدون توجه به واقعیت‌های موجود» خوانده است.

ایران به همراه روسیه و چین به این قطعنامه رای منفی داده بودند.

ادامه حملات نیروهای دولتی

خبرگزاری رویترز می گوید نیروهای دولتی سوریه و متحدان ان روز جمعه به حملات زمینی و هوایی خود به بخش تحت کنترل شورشیان در شرق حلب ادامه داده اند.

ارتش سوریه اعلام کرده است: پیشروی نیرو ها براساس برنامه ریزی ها و گاهی اوقات حتی سریع تر از انچه که انتظار می رود در حال انجام است.

یک مقام روسی نیز روز جمعه گفته است، طی ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۱۰ هزار غیرنظامی از بخش های تحت کنترل شورشیان مسلح گریخته اند.

مناطقی از شرق از حلب که پیش از جنگ بزرگترین شهر سوریه و قلب تجاری این کشور محسوب می شد، از سال ۲۰۱۲ به کنترل شورشیان مخالف بشار اسد که عمده آنها را گروه‌های اسلامگرا تشکیل می‌دادند، درآمد.

از ماه‌ گذشته نیروهای ارتش سوریه و شبه‌نظامیان وابسته به ایران و حزب‌الله لبنان عملیات گسترده خود را در حلب آغاز کرده اند.

تصاویر منتشر شده در روز جمعه از بخش شرقی و قدیمی شهر تاریخی حلب، ویرانی گسترده آن را نشان می‌دهد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG