لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۰:۱۷

کری پس از دیدار با ظریف:جمعه به مذاکرات درباره اجرای برجام ادامه می‌دهیم


جان کری و محمد جواد ظریف

جان کری و محمد جواد ظریف، وزیران امور خارجه آمریکا و ایران روز سه شنبه در خصوص اجرای توافق هسته‌ای یا برجام مذاکره کردند و قرار است روز جمعه گفت وگو دراین خصوص را نیز ادامه دهند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جان کری در مقر سازمان ملل در نیویورک پس از این دیدار گفته است: توافق کردیم تا در راستای حصول اطمینان از اجرای دقیق توافق هسته‌ای براساس آنچه که مدنظر بوده، همکاری کنیم و همه طرف‌های این توافق از منافعی که قرار بوده در صورت اجرای (برجام) کسب کنند، بهره‌مند شوند.

به گفته وزیر امور خارجه آمریکا در مذاکرات روز سه شنبه در خصوص مباحث اصلی بحث و مذاکره شده و پیشرفت‌هایی نیز در این زمینه به دست آمده است.

جان کری تصریح کرده است: ما باردیگر دیدار خواهیم کرد تا به مذاکرات درباره آنچه که امروز درمورد آن‌ها صحبت کردیم، ادامه دهیم.

به گفته وزیر امور خارجه آمریکا ملاقات بعدی وی با وزیر امور خارجه ایران در حاشیه مراسم امضای توافق مربوط به تغییرات آب و هوایی در روز جمعه در نیویورک خواهد بود.

گزارش‌ها حاکی است که وزیران خارجه ایران و آمریکا به مدت سه ساعت پشت درهای بسته گفت‌و‌گو کردند.

به گزارش ایرنا، محمد جواد ظریف نیز درپایان این دیدار به خبرنگاران گفته است: محور اصلی این گفت‌و‌گو‌ها نحوه اجرای درست برجام به وجهی بود که طرفین بویژه مردم ایران بتوانند به منافعی که حق آن هاست دست یابند.

وزیر امور خارجه ایران درپاسخ به این پرسش خبرنگاران که آیا دراین گفت‌و‌گو‌ها موضوعاتی دیگری مطرح شد، گفته است: تمرکز این گفت‌و‌گو‌ها عمدتا برموضوع برجام وشیوه درست اجرای آن بود تا درسایه آن طرفین این توافقنامه وبویژه مردم ایران به منافعی که حق مسلم آنهاست دست پیدا کنند.

محمد ظریف همچنین اضافه کرده است روزجمعه نیز طرفین دردیدار دیگری به این گفت‌و‌گو‌ها با هدف یافتن راه‌های اساسی برای اجرای کامل ومنصفانه برجام ادامه خواهند داد.

طی هفته های اخیر رییس کل با نک مرکزی و وزیر امور خارجه ایران از آمریکا خواسته بودند تا موانع بر سر راه معاملات دلاری بانک‌های غیرآمریکایی با ایران را رفع کند.

محمد جواد ظریف در این خصوص ۲۸ فروردین گفته بود: «همان‌طور که همه از ابتدا می‌دانستند برجام، بانک‌های آمریکایی را شامل نمی‌شده و نمی‌شود بلکه بحث عدم مزاحمت آمریکا برای همکاری سایر بانک‌ها با ایران مطرح است».

یک روز پیشتر، ولی‌الله سیف، رییس کل بانک مرکزی ایران، نیز گفته بود که قدرت‌های جهانی هنوز به «تعهدات» خود در توافق هسته‌ای عمل نکرده‌اند.

وی با بیان اینکه ایران «هنوز به اقتصاد جهانی وصل نشده است» تاکید کرده بود که «باید به ایران اجازه استفاده از سیستم مالی آمریکا داده شود».

ایالات متحده می‌گوید که به تعهداتش در قالب برجام عمل کرده است ولی دسترسی به نظام مالی آمریکا در چارچوب برجام نیست.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، روز ۲۷ فروردین در این زمینه اظهار داشت: توافق هسته‌ای یا برجام شامل دسترسی تهران به سیستم مالی آمریکا نبوده و واشینگتن چنین اقدامی را قابل بررسی نمی‌داند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بانک‌های خارجی خواهان این هستند که واشینگتن نوع مبادلات قانونی با ایران را مشخص سازد.

در هفته‌های اخیر برخی گزارش‌ها منتشر شده است، حاکی از اینکه دولت باراک اوباما در حال تهیه طرحی برای تسهیل مبادلات دلاری ایران با بانک‌های خارجی است، ولی جمهوریخواهان به شدت با این اقدام مخالفت کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG