لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۵۹

ظریف و کری در نیویورک در مورد برجام «گفت‌وگو می‌کنند»


به گزارش خبرگزاری‌های ایران، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه، که بامداد دوشنبه ۳۰ فروردین، راهی نیویورک شده، قرار است با جان کری، وزیر خارجه آمریکا، دیدار و در مورد «برجام» گفت‌وگو کند.

حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت خارجه ایران، گفته است هدف از سفر آقای ظریف، شرکت در مراسم امضای توافق‌نامه برای مهار تغییرات آب‌وهوایی است. توافق‌نامه‌‌ای که در آذر ماه سال گذشته بین کشورهای جهان در پایتخت فرانسه به دست آمد.

آقای جابری انصاری، در عین حال افزوده است که وزیر خارجه ایران «علاوه بر دیدار و گفت‌وگو با تعدادی از مقام‌های دیگر كشورهای جهان كه در این مراسم حضور دارند با جان كری، وزیر خارجه آمریكا، دیدار و در خصوص اجرای برجام گفت‌و‌گو خواهد كرد».

دیدار و گفت‌وگو در مورد اجرای «برنامه جامع اقدام مشترک» میان وزیران خارجه دو کشور، در حالی‌ست که به تازگی رئیس کل بانک مرکزی ایران نیز، پشت درهای بسته، با وزیر خزانه‌داری ایالات متحده گفت‌وگو کرده است.

ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران، در عین حال در یک سخنرانی در شورای روابط خارجی آمریکا، گفته که ایران «هنوز به اقتصاد جهانی وصل نشده» و تاکید کرده است که «باید به ایران اجازه استفاده از سیستم مالی آمریکا داده شود».

آمریکا می‌گوید به اجرای برجام متعهد است، اما سخنگوی کاخ سفید ۲۷ فروردین ماه گفته بود توافق هسته‌ای به دست آمده، شامل دسترسی تهران به سیستم مالی آمریکا نبوده و ایالات متحده نیز چنین اقدامی را قابل بررسی نمی‌داند.

سخنگوی کاخ سفید گفته است، ایران در مورد رفع تحریم‌ها و تاثیر آنها بر دسترسی به نظام مالی آمریکا یا استفاده از دلار در مبادلات خارجی خود، اشتباه می‌کند.

وزیر خارجه ایران نیز گفته است توافق اتمی، شامل استفاده از بانک‌های آمریکایی نمی‌شود.

با این حال وزارت خارجه ایران، در گزارش تازه‌ای به مجلس در مورد اجرای توافق اتمی، علاوه بر اعلام خبر واریز بخشی از «عواید نفتی» ایران، از آمریکا به دلیل «بهانه‌تراشی، کارشکنی و تعلل» در لغو تحریم‌ها، انتقاد کرده است.

طی روزهای گذشته بر حملات و انتقادهای رهبر جمهوری اسلامی، و هوادران اصولگرای او از اجرای برجام افزوده شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر علاوه بر آقای ظریف، عباس عراقچی و مجید تخت‌روانچی، معاونان، و حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت‌خانه نیز، وزیر خارجه را در سفر نیویورک همراهی می‌کنند.

XS
SM
MD
LG