لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۵:۰۰

ظریف: برجام، بانک‌های آمریکایی را شامل نمی‌شود


محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران

یک روز پس از آن‌که رئیس کل بانک مرکزی ایران تأکید کرد که «باید به ایران اجازه استفاده از سیستم مالی آمریکا داده شود»، وزیر خارجه ایران تأکید کرد که برجام شامل استفاده ایران از بانک‌های آمریکایی نمی‌شود.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، روز شنبه ۲۸ فروردین گفت: «همان‌طور که همه از ابتدا می‌دانستند برجام بانک‌های آمریکایی را شامل نمی‌شده و نمی‌شود بلکه بحث عدم مزاحمت آمریکا برای همکاری سایر بانک‌ها با ایران مطرح است.»

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، وی این مطلب را در مصاحبه مشترک با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در تهران به‌سر می‌برد اظهار کرده و افزود که «ما یقیناً به ایالات متحده تذکر دادیم و فشار خواهیم آورد و اتحادیه اروپا هم همین کار را می‌کند که اطمینان حاصل کنیم دولت ایالات متحده زمینه را برای همکاری بانک‌های غیرآمریکایی با جمهوری اسلامی ایران فراهم می‌کند.»

یک روز پیش از سخنان آقای ظریف، ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، گفته بود که قدرت‌های جهانی هنوز به «تعهدات» خود در توافق هسته‌ای، «برنامه جامع اقدام مشترک» یا برجام، عمل نکرده‌اند.

وی افزوده بود که ایران «هنوز به اقتصاد جهانی وصل نشده» و تأکید کرده بود که «باید به ایران اجازه استفاده از سیستم مالی آمریکا داده شود».

در همان روز، در واکنش به سخنان آقای سیف، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، گفت که توافق هسته‌ای یا برجام شامل دسترسی تهران به نظام مالی آمریکا نبوده و واشینگتن چنین اقدامی را قابل بررسی نمی‌داند.

ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران روز چهارشنبه برای شرکت در نشست بهاره صندوق بین‌المللی پول به آمریکا رفت و با وزیر خزانه‌داری آمریکا هم دیدار کرد.

محمدجواد ظریف روز شنبه با اشاره به این سفر آقای سیف گفت: «رئیس بانک مرکزی ایران در روزهای گذشته در واشنگتن با وزیر خزانه‌داری ایالات متحده و همچنین هیئت کارشناسی ما با هیئت کارشناسی اوپک یا دفتر مربوط به نظارت بر تحریم‌ها مذاکرات جدی داشتند برای اینکه اطمینان حاصل کنیم که ایالات متحده تعهدات خودش در قالب برجام را کاملاً انجام می‌دهد.»

ظریف گفت: «اینکه برجام این موقعیت را برای جمهوری اسلامی ایران فراهم کند که دسترسی به سیستم مالی بین‌المللی داشته باشد هدف برجام است.»

وزیر امور خارجه ایران تأکید کرد: «ایالات متحده متعهد است که مانع نشود بانک‌های غیرآمریکایی - بانک‌های اروپایی - بتوانند از روابط با جمهوری اسلامی ایران برخوردار باشند.

وی در پایان گفت: «ما و اتحادیه اروپا این برنامه را دنبال خواهیم کرد و ان‌شاءالله نتایج ملموس آن را بیش از پیش خواهیم دید.»

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نیز در سخنرانی سال نوی خود در مشهد، آمریکایی‌های را به «بدعهدی»‌ در برجام متهم کرده و گفت که «هم‌چنان معاملات بانکی دچار مشکل است.»

XS
SM
MD
LG