لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۸:۳۸

اقلیم کردستان عراق: داعش از گاز کلر عليه پيشمرگ‌ها استفاده کرده‌است


نیروهای پیشمرگ اقلیم خودمختار کردستان در نزدیکی کرکوک

دولت اقليم خودمختار کردستان عراق شنبه ۱۴ مارس اعلام کرده است، شواهدی در اختيار دارد که نشان می دهد گروه حکومت اسلامی، موسوم به داعش، از گاز کلر به عنوان سلاح شيميايی عليه پيشمرگ های کرد استفاده کرده است.

به گزارش خبرگزاری رويترز، شورای امنيت اقليم کردستان عراق در بيانيه ای اعلام کرده است: نمونه هايی از لباس و خاک منطقه ای که در ۲۳ ژانويه سال جاری حمله انتحاری در ان رخ داده بود به آزمايشگاه ارسال شد، اکنون نتيجه اين آزمايش ها نشان می دهد اين نمونه ها حاوی نوعی از کلرين است که در سلاح شيميايی به کار می رود.

گاز کلر نوعی از سلاح شيميايی است که باعث خفگی می شود. از اين گاز در جنگ جهانی اول استفاده شد.

به گزارش رويترز، تاکنون منابع مستقل در خصوص اين گزارش اقليم خودمختار عراق اظهار نظر نکرده اند.

در بيانيه اقليم خودمختار کردستان عراق همچنين آمده است : اين عمليات انتحاری در ژانويه ۲۳ و توسط توسط گروه حکومت اسلامی در يک بزرگراه بين موصل و مرز سوريه صورت گرفت.

یک منبع امنيتی اقليم کردستان عراق نیز به رويترز گفته است: پيشمرگ ها کرد با موشک به ماشين بمب گذاری شده شليک کرده بودند، بنابراين انفجار هيچ تلفات برجای نگذاشت و تنها عامل انتحاری دراين حمله کشته شد.

طبق اين گزارش، اين منبع امنيتی اضافه کرده است: پس از انفجار شماری از پيشمرگ ها دچار علائمی مانند تهوع، استفراغ، سرگيجه يا ضعف شدند.

اين بيانيه اضافه کرده است: مواد مورد نظر به آزمايشگاهی در اتحاديه اروپا ارسال شده بود.

طبق اين گزارش، لباس و بقای لباس عامل اين حمله انتحاری به اين آزمايشگاه ارسال شده بود.

پیشتر نیز گزارش هایی در خصوص استفاده از گاز کلر توسط گروه حکومت اسلامی در عراق منتشر شده بود.

سال گذشته میلادی اعلام شده بود که ۱۱ پليس عراقی به بيمارستانی در شمال بغداد انتقال داده شدند که علائمی از مسمويت با گاز کلر بروز داده بودند.

برخی از مقام‌های عراقی نیز پیشتر گفته بودند که داعش در جريان جنگ با نيروهای عراقی در شهرهای ضُلوعيه و بِلاد، با گاز کلر به آن‌ها حمله کرد.

گروه حکومت اسلامی در تابستان ۲۰۱۴ توانست بخش های وسیعی از مناطق سنی نشین عراق را به تصرف خود در آورد.

XS
SM
MD
LG