لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۹:۵۲

هزاران پناهجو از کرواسی وارد اسلوونی شدند


پناهجویان در مرز کرواسی و مجارستان

گزارش‌ها حاکی است که پس از آنکه مجارستان مرزهای خود را به روی پناهجویان بست، هزاران پناهجو روز شنبه ۲۵ مهرماه از کرواسی وارد اسلوونی شده‌اند تا خود را به شمال اروپا برسانند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دولت اسلوونی اعلام کرده است، که تا نیمه شب شنبه دست کم دو هزار و ۷۰۰ مرد، زن و کودک مهاجر از کرواسی وارد این کشور شده‌اند. این در حالی بود که دولت اسلوونی روز شنبه اعلام کرده بود که برای مقابله با موج پناهجویان، نیروهای بیشتری به مرز‌های خود با کرواسی فرستاده است.

طبق این گزارش، یک گروه ۶۰۰ نفری از این مهاجران و پناهجویان با اتوبوس به دو گذرگاه مرزی اسلوونی منتقل شده‌اند. این در حالی بود که شماری زیاد دیگر با عبور از یونان، صربستان خود را به مرز کرواسی و اسلوونی رسانده‌اند.

گزارش‌ها حاکی است که این پناهجویان در این گذرگاه‌های مرزی اسلوونی ثبت نام شده و به اتریش منتقل خواهند شد.

در همین حال کارولین ون بورن، سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، به خبرگزاری فرانسه گفته است که اکثر این پناهجویان از سوریه، عراق و افغانستان هستند.

وی اضافه کرده است: «این‌ها دارند از جنگ فرار می‌کنند و فقط می‌خواهند جانشان را نجات بدهند.»

سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان تصریح کرده است: اسلوونی برخلاف برخی دیگر از کشور‌ها فرصت داشته تا خود را آماده این مساله بکند. امکانات موجود کافی نیست، اما بهرحال کار‌ها دارد انجام می‌شود.

به دنبال تشدید بحران پناهجویان در اروپا و بسته شدن مرز کرواسی با مجارستان، کرواسی پناهجویان را به سوی مرز خود با اسلوونی هدایت کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اکثر پناهجویان می کوشند تا از راه های مختلف خود را به آلمان برسانند که قوی‌ترین اقتصاد اروپا را دارد و تخمین زده می شود که تا پایان سال جاری پذیرای حدود یک میلیون پناهجو باشد.

به دنبال بسته شدن مرز مجارستان به روی مهاجران، ترکیه روز جمعه از طرح اتحادیه اروپا برای جلوگیری از موج این مهاجران انتقاد کرد.

سازمان ناظر بر مرزهای اتحادیه اروپا، «فرانتکس»، می‌گوید از اول سال جاری میلادی تا سپتامبر، ۶۳۰ هزار «مهاجر» به طور «غیرقانونی» وارد اتحادیه اروپا شده‌اند.

XS
SM
MD
LG