لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۵۰

صلیب سرخ جهانی: شواهد حمله شیمیایی به غیرنظامیان در موصل


غیرنظامیانی که از غرب موصل گریخته اند.

همزمان با تشدید درگیری‌ها در غرب موصل و فرار غیرنظامیان از این منطقه، صلیب سرخ جهانی روز جمعه اعلام کرده است، شماری از غیرنظامیان در نزدیکی محل درگیری ها در معرض سلاح شیمیایی قرار گرفته اند.

به گزارش رویترز، صلیب سرخ جهانی روز جمعه ۱۳ اسفندماه گفته است طی ۲۴ ساعت گذشته پنج کودک ودو زن که درمعرض سلاح شیمیایی قرار گرفته اند را مورد مداوا قرار داده است.

این سازمان بین المللی می گوید، این افراد در معرض ماده‌ای شیمیایی تاول زا قرار گرفته اند و علائمی مانند استفراغ، سرفه و درد داشته اند.

صیلب سرخ جهانی این اقدام را محکوم کرده است.

به گزارش رویترز، آمریکا پیشتر هشدار داده بود که احتمالا گروه حکومت اسلامی، داعش، برای مقابله با حمله نیروهای عراقی درموصل از گاز خردل استفاده کند.

یک گروه تحقیقاتی سازمان ملل سال گذشته گروه حکومت اسلامی را متهم کرد که در سوریه از گاز خردل استفاده کرده است.

در همین حال، نیروهای عراقی اعلام کرده اند که منطقه دیگر از غرب موصل را به تصرف خود در آورده اند و به پیشروی خود را به سمت مناطق پرجمعیت بخش قدیمی در مرکز موصل ادامه داده اند.

پیشتر نیروهای عراقی پس از ۱۰۰ روز نبرد توانستند شرق موصل را از نیروهای گروه حکومت اسلامی بازپس بگیرند. تقریبا از دو هقته پیش عملیات ازاد سازی غرب موصل آغاز شده است.

گروه حکومت اسلامی در سال ۲۰۱۴ توانست به سرعت بخش هایی از عراق و سوریه را به تصرف خود در بیاورد. نیروهای عراقی تاکنون توانسته اند گروه حکومت اسلامی را از این مناطق بیرون کنند و اکنون نبرد برای بازپس گیری غرب موصل ادامه دارد.

نیروهای عراقی می گویند، چند هزار نیروی گروه حکومت اسلامی در بین غیرنظامیان در شهرموصل حضور دارند.

یک مقام سازمان ملل هم از افزایش فرار غیرنظامیان از غرب موصل خبر داده است.

ماتیو سالتمارش، یک سخنگوی پناهندگان سازمان ملل گفته است: طی هفته اخیر ۳۰ هزار عراقی از غرب موصل گریخته اند یعنی تقریبا روزی چهار هزار نفر از درگیری فرار کرده اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG