لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ تهران ۰۳:۵۷

نیروی دریایی آمریکا فرمانده ملوانان بازداشت شده در ایران را برکنار کرد


ملوانان آمریکایی که در آبهای خلیج فارس بازداشت شدند

نیروی دریایی آمریکا اعلام کرده است که فرمانده ۱۰ ملوان آمریکایی که توسط نیروهای سپاه پاسداران در خلیج فارس بازداشت شدند، را برکنار کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، نیروی دریایی آمریکا روز پنجشنبه در بیانیه‌ای گفته است، این نیرو اعتماد خود را نسبت به اریک راش، فرمانده اجرایی اسکادران و ۱۰ ملوانی که در ماه ژانویه دچارحادثه شدند، از دست داده است.

در بیانیه نیروی دریایی آمریکا با اشاره به سوابق اریک راش، آمده است: او مسئول آموزش و تربیت بیش ۴۰۰ سرباز در واحد خود بود.

مقام‌های آمریکایی پیش‌تر گفته بودند که ۹ ملوان مرد و یک ملوان زن سوار بر دو قایق گشتی نیروی دریایی آمریکا روز ۱‍۲ ژانویه به دلیل انحراف از مسیر از پیش تعیین شده وارد آبهای ایران در خلیج فارس شدند و توسط نیروهای سپاه بازداشت شدند.

سرنشینان این دوقایق که از نوع ریوراین بودند، از کویت عازم بحرین بودند. ناوگان پنجم دریایی آمریکا در بحرین مستقر است.

ایران این ملوانان را پس از ۱۶ ساعت آزاد کرد.

در همین حال، یک مقام نیروی دریایی آمریکا که خواست نامش فاش نشود نیز در این زمینه به آسوشیتدپرس گفته است: اریک راش فاقد ویژگی‌هایی چون رهبری موثر و کارا، نظارت و رعایت معیار‌ها بود

طبق این گزارش اریک راش از فرماندهی این یگان برکنار و به واحد دیگری منتقل شده است.

ارتش آمریکا پیشر گفته بودملوانان به همراهتمام تجهیزاتقایق‌های توقیف‌شده، به جز سیم‌کارت‌های دو تلفن ماهواره‌ای، بازگردانده شده‌اند.

نیروی دریایی آمریکا پس از آزادی این ملوانان تحقیقاتی را در این زمینه آغاز کرد.

اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا، و دیگر مقام های این کشور گفته بودند که این ملوانان به دلیل «اشتباه ناوبری» وارد آب‌های ایران شدند و از بازداشت آنها توسط نیروهای ایرانی انتقاد کرده بودند.

یش از این کار‌شناسان حقوق دریایی و قوانین بین‌المللی در آمریکا تاکید کرده بودند که جمهوری اسلامی ایران با دستگیری و بازداشت ملوانان نیروی دریایی آمریکا، قوانین و مقررات بین‌المللی را نقض کرده است.

به گفته آنها، در قوانین دریایی عبور بی‌ضرر شناور‌ها تا جایی که در عملیات نظامی و جاسوسی درگیر نباشند، قانونی است و از این رو ایران اصلا نباید به بازداشت این ملوانان اقدام می‌کرد.

رهبر جمهوری اسلامی اما از این اقدام نیروی دریایی سپاه پاسداران تقدیر کرده و به فرماندهانی که در بازداشت ملوانان آمریکایی نقش داشتند، «نشان فتح» داد.

دیدن نظرات (۲۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG