لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۵۶

آزمایش موشکی کره شمالی در آستانه نشست رهبران کشورهای عضو «گروه ۲۰»


یک آزمایش موشکی کره شمالی (عکس از آرشیو)

در آستانه نشست سران کشورهای عضو گروه ۲۰ در هفته جاری در هامبورگ آلمان، ارتش کره جنوبی بامداد روز سه شنبه اعلام کرد، کره شمالی یک موشک بالستیک آزمایش کرده است.

به گزارش رویترز، دولت ژاپن نیز اعلام کرده است که این موشک ۴۰ دقیقه پس از شلیک احتمالا در «منطقه انحصاری اقتصادی» فرود آمده است.

دولت ژاپن در این بیانیه به این آزمایش موشکی کره شمالی شدیدا اعتراض کرده و آن را نقض قطعنامه‌های شوای امنیت دانسته است.

ارتش کره جنوبی می گوید، موشک کره شمالی بامداد سه شنبه از پانگ هیون، در ۱۰۰ کیلومتری شمال غربی پیونگ یانگ، پایتخت این کشور، به سمت دریای شرقی (دریای ژاپن) شلیک شد.

طبق این گزارش، این موشک مسافتی در حدود ۹۳۰ کیلومتر را طی کرده است.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، روز سه شنبه گفته است: کره شمالی هشدار های جامعه بین المللی را نادیده می گیرد.

نخست وزیر ژاپن اضافه کرده است: رهبران جهان در نشست گروه ۲۰ حضور خواهند داشت و من در این نشست خواستار همبستگی جامعه بین المللی در قبال مساله کره شمالی خواهم شد.

این در حالی است که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز جمعه پس از دیدار با مون جه‌این، همتای کره جنوبی خود بر لزوم پاسخ قاطع به تهدیدات کره شمالی تاکید کرد.

دونالد ترامپ گفته بود که برنامه موشکی هسته‌ای و بالستیک کره‌شمالی، نیازمند «پاسخ قاطع» است و دوره «صبر استراتژیک» با پیونگ‌یانگ به سر آمده است.

کره شمالی درماه ژوئن چند آزمایش موشکی انجام داده بود. ولی این آزمایش موشکی تازه در حالی انجام شده است که انتظار می رود که رهبران کشورهای ژاپن، چین، کره جنوبی و آمریکا در نشست «گروه ۲۰» در هفتم و هشتم ژوئیه در خصوص برنامه هسته‌ای موشکی و هسته‌ای کره شمالی مذاکره کنند.

در همین زمینه دونالد ترامپ یکشنبه ۱۱ تیرماه درتماس‌های تلفنی جداگانه‌ای با شی جین‌پینگ، رییس جمهوری چین، و شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، در خصوص پیامدهای آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی گفت وگو کرده بود.

آزمایش موشکی کره شمالی در سه شنبه همزمان با چهارم ژوئیه روز جشن استقلال آمریکا انجام شده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG