لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۲:۳۰

احضار کری به کنگره برای توضیح درباره حذف ویدئوی مرتبط با ایران


جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا

کمیته نظارت و اصلاح دولتی مجلس نمایندگان آمریکا روز دوشنبه ۱۷ خرداد خواستار حضور جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در این کمیته برای شهادت دادن درباره حذف دقایقی از ویدئوی یک نشست خبری درباره توافق اتمی با ایران شد.

پیشتر وزارت امور خارجه آمریکا پذیرفته که دقایقی را از ویدئوی کنفرانس خبری سخنگوی این وزارت خانه که در ارتباط با مذاکرات محرمانه با ایران بوده «عامدانه» حذف کرده است.

این در حالی است که جیسون چافتز، رییس جمهوریخواه کمیته نظارت در مجلس نمایندگان آمریکا در یک گفتگوی تلویزیونی با شبکه فاکس نیوز گفت که از جان کری وزیر خارجه برای ادای توضیحاتی دعوت خواهد کرد. او افزود که در مورد [مسایل مربوط به ایران] قانونگزاران پرسش هایی دارند و جزییاتی وجود دارد که نمایندگان از چگونگی آنها بی‌خبرند.

آقای چافتز در مصاحبه با فاکس نیوز اظهار عقیده کرد که: « دولت اوباما همواره روالی از سرپوش گذاشتن و دستکاری کردن مدارک داشته و آقای جان کری بعنوان وزیر مسئول باید در مجلس حاضر شود و به نمایندگان توضیح بدهد».

این نماینده جمهوریخواه کنگره اضافه کرد که پس از اعترافات اخیر بن رودز مشاور کاخ سفید اکنون از گم شدن بخشی از نوارهای ویدیویی وزارت خارجه در ارتباط با ایران خبر می دهند.

جیسون چافتز با برشمردن مواردی که به گفته او از گفتگوهای اتمی با ایران پنهان مانده به شبکه فاکس گفت: « تردید ندارد که حقیقت سرانجام روشن خواهد شد ولی تا هنگامی که دولت وادار به پاسخگویی نشود نمی توان از حقایق آگاه شد».

جان کری وزیر خارجه آمریکا در واکنش به حذف مطلبی در ارتباط با گفتگوهای اتمی آمریکا با ایران، آن را عملی احمقانه خوانده است.

آقای کری تاکید کرده که چنین عملی به هیچوجه شایسته وزارت خارجه نیست و او افرادی را که دست به این اقدام نادرست زده اند تحمل نمی کند.

بخش حذف شده که اکنون بحث‌برانگیز شده، مربوط به کنفرانسی خبری در دسامبر سال ۲۰۱۳ است که سخنگوی وقت وزارت خارجه از جمله با این پرسش روبه‌رو شده که آیا سخنگوی دیگر وزارت خارجه در فوریه همان سال در مورد «مذاکرات محرمانه با ایران بر سر برنامه هسته‌ای» دروغ گفته است یا نه.

جن ساکی، سخنگوی وقت، از جمله به این نکته اشاره می‌کند که «دیپلماسی گاه نیازمند حریم خصوصی است» اما در نهایت از پاسخ مستقیم به پرسش خبرنگار فاکس‌نیوز سر باز می‌زند.

هفته گذشته خانم جن ساکی سخنگوی پیشین وزارت خارجه که اینک مدیر امور ارتباطات کاخ سفید است، به خبرنگاران گفت که سه سال پیش بهنگام ادای پاسخ به نماینده فاکس نیوز، از چند و چون گفتگوهای پنهانی با ایران اطلاعی نداشته است.

انتشار اینگونه گزارش‌ها در سالی که انتخابات سراسری آمریکا برای هر دو حزب سیاسی این کشور سرنوشت ساز خواهد بود، از حساسیت ویژه‌ای برخوردار شده ولی ورای حساسیت ها، انتشار این خبر، خشم جان کری را برانگیخته است، بویژه آن که وزیر خارجه همواره نسبت به شفافیت و درستی عمل همکاران خود تاکید کرده است.

او در نخستین واکنش گفته است: « هرآنچه روی داده، عملی نادرست، نابجا و احمقانه بوده است».

با این حال برخی از منتقدان تا آنجا پیش رفته اند که می گویند عمل وزارت خارجه در دستکاری مدارک رسمی دولتی یک خلافکاری و اقدامی غیرقانونی بوده و باید از سوی گروهی مستقل مورد تحقیق قرار گیرد.

بنیاد خبری « دیلی کالر» روز سه شنبه در سایت خود ضمن بررسی این گزارش تاکید که در نامه‌ای به وزیر خارجه و بازرس کل وزارت خارجه تصریح شده که آنها موظفند این موضوع را به دادستان کل آمریکا ارجاع دهند.

اد رویس رییس جمهوریخواه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان که از منتقدان توافق اتمی در شکل کنونی آن است، گفته است که دستکاری در مدارک، ماموریت وزارت خارجه در ارایه اطلاعات دقیق و درست در مورد سیاست خارجی آمریکا را تحت الشعاع قرار داده است بویژه آنکه بخش حذف شده ویدیوی کنفرانس مطبوعاتی سخنگوی وزارت خارجه دقیقا به موضوع بسیار مهم گفتگوهای اتمی با جمهوری اسلامی ایران مربوط می شد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG