لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۴:۴۸

اوباما: نتانياهو هيچ راه جايگزين عملی برای مذاکره با ايران ارائه نداد


باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، روز سه شنبه در نخستين واکنش به اظهارات بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل در کنگره، گفته است که آقای نتانياهو در سخنرانی اش هيچ پیشنهاد و راه حل عملی جایگزین برای مذاکره با ايران ارائه نکرد.

به گزارش شبکه خبری «سی ان ان» باراک اوباما در کاخ سفيد و به هنگام ديدار با وزير دفاع آمريکا تصريح کرده است که سخنرانی نتايناهو را نديده، اما متن اين سخنرانی را خوانده است.

رييس جمهوری امريکا گفته است: نکته تازه ای در سخنرانی بنيامين نتانياهو نبود.

باراک اوباما تصريح کرده است که نخست وزير اسرائيل در خصوص توافق موقت ژنو نيز همين حرف هارا زد.

ايران و گروه ۱+۵ در سال ۲۰۱۳ در ژنو به توافق موقتی دست يافتند که براساس آن ايران برخی از فعاليت های حساس هسته ای خود را متوقف کرد و در مقابل جامعه بين المللی بخش از تحريم ها عليه جمهوری اسلامی را کاهش دادند.

برمبنای همين توافق هم اکنون مذاکرات برای دستيابی به توافق جامع و نهايی در خصوص حل مناقشه هسته ای ايران در ژنو در جريان است.

با این حال باراک اوباما گفته است در خصوص رویکرد ایران در منطقه و حمایت از تروریسم و همچنین تهدید موجودیت اسرائیل با بنیامین نتانیاهو موافق است.

رییس جمهوری آمریکا تصریح کرده است که بر سر مساله اصلی یعنی چگونگی جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی که این کشور را خطرناکتر می کند، با نخست وزیر اسرائیل اختلاف نظر دارد.

باراک اوباما گفته است، به دنبال تحریم هایی آمریکا و جامعه بین المللی ایران به پای میز مذاکره آمده است . طی یکسال گذشته براساس توافق موقت ژنو بخشی برنامه هسته ای خود را متوقف کرده و مساله بازرسی ها برای راستی آزمایی این توافق را پذیرفته است.

رییس جمهوری آمریکا در ادامه گفته است: موضوع توافقی که هم اینک با ایران مذاکره بر سر ان ادامه دارد، می تواند حرکت برنامه هسته ای ایران را به تعویق بیاندازد.

نخست وزیر اسرائیل در سخنرانی خود در کنگره تصريح کرد توافق احتمالی که هم اکنون کشورهای ۱+۵ با ايران در حال مذاکره بر سر آن هستند، توافق «بدی» است و نه تنها مانع دست يابی ايران به سلاح هسته ای نخواهد شد بلکه راه برای دستيابی به سلاح اتمی باز خواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو همچنين گفته بود که اين توافق امنيت اسرائيل و جامعه بين المللی را به مخاطره می اندازد.

XS
SM
MD
LG