لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ تهران ۲۳:۵۰

اوباما قانون تشدید تحریم‌ها علیه کره شمالی را امضا کرد


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا

به دنبال آزمایش‌های موشکی اخیر کره‌شمالی، باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه ۱۸ فوریه قانون تشدید تحریم‌ها علیه پیونگ یانگ را امضاء کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کاخ سفید اعلام کرده است، باراک اوباما طرح مصوب کنگره این کشور برای تشدید تحریم‌ها علیه افراد مرتبط با برنامه هسته‌ای و موشکی کره شمالی و همچنین ناقضان حقوق بشر در این کشور را امضا کرده است.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید پیش از امضای این قانون توسط باراک اوباما گفته بود، دولت آمریکا عمیقا نگران اقدامات تحریک آمیز اخیر کره شمالی است.

سخنگوی کاخ سفید ابراز امیدواری کرده است، این تحریم‌ها باعث تشدید فشار بر کره شمالی شود.

طرح تحریمی تازه کنگره آمریکا شامل مواردی همچون مسدود کردن اموال و دارایی‌ها، محرومیت از دریافت ویزا و خودداری از امضای قراردادهای دولتی با افراد مرتبط با برنامه هسته‌ای و موشکی کره شمالی و نقض حقوق بشر در این کشور، است.

طرح تشدید تحریم‌های کره شمالی در جلسه روز چهارشنبه ۲۱ بهمن مجلس سنا با۹۶ رای موافق بدون هیچ رای مخالفی به تصویب رسید.

این تحریم‌های تازه در واکنش به پرتاب یک موشک دوربرد دو هفته پیش در کره شمالی و فعال کردن دوباره یک راکتور اتمی دیگر این کشور به تصویب رسید.

کره شمالی علت پرتاب این موشک دوربرد را قرار دادن ماهواره‌ای در مدار زمین اعلام کرده، اما آمریکا، ژاپن، کره جنوبی و برخی کشورهای دیگر می‌گویند قصد واقعی «پیونگ یانگ»، آزمایش این موشک قاره‌پیما بوده که مانند آزمایش اتمی ماه گذشته این کشور، نقض قطعنامه‌های سازمان ملل است.

شورای امنیت سازمان ملل نیز پرتاب این موشک را محکوم کرده است.

کره شمالی در ۱۶ دی ماه امسال هم اعلام کرد که اولین «بمب هیدروژنی» خود را با موفقیت آزمایش کرده است. هرچند بسیاری از تحلیلگران در مورد صحت این ادعا ابراز تردید کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG