لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ تهران ۱۹:۱۲

کاخ سفید: اوباما خواستار خروج نیروهای ترکیه از عراق شد


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا

کاخ سفید می‌گوید، باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، در گفت‌و‌گوی تلفنی با رجب طیب اردوغان، همتای ترک خود، خواستار خروج نیروهای نظامی ترکیه از شمال عراق شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کاخ سفید روز جمعه ۱۸ دسامبر اعلام کرده است: باراک اوباما از «رجب طیب اردوغان خواسته است تا گام‌های بیشتری برای کاهش تنش با عراق بردارد، از جمله به عقب نشینی نیروهای نظامی ترکیه (از عراق) ادامه دهد.»

طبق این گزارش، باراک اوباما همچنین بر لزوم رعایت تمامیت ارضی و یکپارچگی عراق توسط ترکیه تاکید کرده است.

دولت عراق خواستار عقب نشینی کامل نیروهای ترکیه از شمال این کشور شده و تاکید کرده است که خروج بخشی از نیروهای ترک کافی نیست.

به دنبال انتشار گزارش‌ها درباره اعزام یک هنگ زرهی ترکیه به اردوگاه «بعشیقه» در ۳۰ کیلومتری شمال شرق موصل در استان نینوا، تنش بین بغداد و آنکارا بالا گرفت.

عراق حضور نیروهای ترکیه در این اردوگاه را نقض حق حاکمیت خود و قوانین بین المللی دانسته و به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت کرده است.

این در حالی است که ترکیه از اقدام عراق در شکایت از آنکارا به شورای امنیت سازمان ملل انتقاد کرده است. ترکیه همچنین بغداد را به «تضعیف و کم اثر کردن مبارزه جهانی علیه گروه داعش» متهم کرده است.

در همین حال گزارش ها حاکی است که پانزده عضو شورای امنیت روز جمعه به درخواست ابراهیم جعفری، وزیر خارجه عراق، نشستی برگزار کردند تا مقدمات تصویب قطعنامه‌ای در این مورد را فراهم کنند.

ترکیه می‌گوید، این نیرو‌ها با اجازه دولت مرکزی عراق و برای آموزش نیروهای داوطلب مبارزه با گروه حکومت اسلامی در سال ۲۰۱۴ میلادی به این اردوگاه اعزام کرده است.

پیش‌تر گزارش‌هایی در خصوص خروج برخی از نیروهای ترکیه از اردوگاه «بعشیقه» منتشر شده بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG