لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۱:۳۹

باراک اوباما ماه آینده به کوبا «سفر می‌کند» 


باراک اوباما (راست) و رائول کاسترو، رهبر کوبا

شبکه‌های آمریکایی به نقل مقام‌های دولتی و دیپلمات‌ها روز چهارشنبه ۱۷ فوریه گزارش داده‌اند که باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، قرار است ماه آینده میلادی به کوبا سفر کند. این نخستین سفر یک رییس جمهوری آمریکا به کوبا پس از بیش از ۸۰ سال خواهد بود.

شبکه «ای بی‌سی» گزارش داده است که رییس جمهوری آمریکا احتمالا در روز‌های ۲۱ و ۲۲ ماه مارس و قبل از سفر به ارژانیتن به کوبا سفر خواهد کرد.

«سی ان ان» نیز گزارش داده که قرار است کاخ سفید روز پنجشنبه برنامه سفر رییس جمهوری آمریکا به کوبا را اعلام کند.

«ای بی‌سی» گزارش داده است پانزده ماه پس از در خواست برای برقراری روابط دیپلماتیک و مبادله زندانیان بین واشینگتن و هاوانا در دسامبر سال ۲۰۱۴ (آذرماه سال گذشته)، اینک باراک اوباما به عنوان نخستین رییس جمهوری وقت امریکا پس از بیش از ۸۰ سال در یک سفر تاریخی از هاوانا دیدار خواهد کرد.

به دنبال آغاز مذاکرات بین دوکشور، آمریکا و کوبا در ژوئن سال ۲۰۱۵ برای از سرگیری روابط دیپلماتیک و بازگشایی سفارتخانه‌های خود در هاوانا و واشینگتن توافق کردند.

به گزارش «ای بی‌سی» آخرین رییس جمهور وقت آمریکا که به طور رسمی از کوبا دیدار کرد، کالوین کولیج بود. وی در سال ۱۹۲۸ برای شرکت در ششمین نشست سالانه کشورهای قاره آمریکا به هاوانا سفر کرده بود. این گزارش می افزاید،‌ روسای جمهوری آمریکا و کوبا بین سال های ۱۹۲۵ تا ۱۹۳۳ دیدارهایی با یکدیگر داشته اند.

جیمی کار‌تر بیست سال پس از دوران ریاست جمهوری خود در سال ۲۰۰۲ به کوبا سفر کرد.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، از‌‌ همان دوره اول ریاست‌جمهوری خود اعلام کرد که قصد برقراری مجدد مناسبات با کوبا را دارد و در این راستا، از شدت محدودیت‌های سفر و انتقال پول برای شهروندان کوبایی کاست.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، ۲۳ مردادماه سال جاری با سفر به کوبا در مراسم تاریخی بازگشایی سفارت ایالات متحده در هاوانا شرکت کرد.

در این مراسم پرچم آمریکا بعد از ۵۴ سال بر فراز سفارت این کشور در کوبا برافراشته شد.

XS
SM
MD
LG