لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۲۳:۱۶

پوتین: راه حل بحران سوریه برگزاری انتخابات تازه است


ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه،

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، روز جمعه گفته است، گروه‌های مخالف حکومت سوریه می توانند وارد کابینه کنونی شده تا زمینه برای گفت وگو بین گروه‌های مختلف فراهم و انتخابات تازه برگزار شود.

به گزارش آسوشیتدپرس، ولادیمیر پوتین که در بزرگترین نشست اقتصادی روسیه صحبت می کرد، همچنین اظهار داشت، تشکیل کابینه‌ای که مورد اعتماد اکثریت مردم سوریه باشد کلید پایان دادن به جنگ داخلی پنج ساله در این کشور است.

رییس جمهوری روسیه تصریح کرده است، چنین هدفی تنها با تهیه پیش نویس قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات تازه میسر است.

ولادیمیر پوتین تاکید کرده است، بشار اسد، رییس جمهوری سوریه گفته که به دستیابی به این هدف کمک می کند.

وی گفته است: هیچ رویکردی دمکراتیک تر از انتخابات نیست.

رییس جمهوری روسیه همچنین اضافه کرده است که انتظارمی رود آمریکا با همکاری با کشورهای متحد واشینگتن مخالفان حکومت سوریه را به ورود به گفت وگوهای سازنده با حکومت بشار اسد ترغیب کند.

ولادیمیر پوتین گفته است که از پیشنهاد آمریکا برای مشارکت دادن مخالفان درکابینه فعلی سوریه استقبال می کند.

وی با این حال تاکید کرده است:این تصور غیر واقع بینانه است که فکر کنیم این کابینه قدرت را از بشار اسد بگیرد.

روسیه از زمان آغاز اعتراضات سوری‌ها ازپنج سال پیش و سپس در جنگ داخلی در سوریه حامی اصلی حکومت بشار اسد بوده است.

آمریکا می گوید، بشار اسد به دلیل کشتار شهروندان سوری مشروعیت خود را از دست داده است و باید کنار برود و تا زمانی که او در قدرت است جنگ در سوریه پایان نخواهد یافت.

هشدار درباره حمله به نیروهای بشار اسد

این در حالی است که پیشتر در روز جمعه دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین،در واکنش به یادداشت دیپلمات‌های آمریکایی در خصوص حمله به نیروهای بشار اسد، هشدار داد هرگونه حمله آمریکا به نیروهای دولتی سوریه کل منطقه رابه آشوب و هرج و مرج خواهد کشید.

سخنگوی کاخ کرملین اضافه کرده است: سرنگونی حکومت بشار اسد کمکی به جنگ علیه تروریسم نخواهد کرد و می تواند کل منطقه را به هرج و مرج بکشاند.

روز گذشته شماری از روزنامه‌های آمریکا گزارش دادند بیش از ۵۰ دیپلمات این کشور در یادداشتی از دولت باراک اوباما خواسته اند علاوه بر بمباران نیروهای گروه حکومت اسلامی، داعش به مواضع نیروهای دولتی سوریه نیز حمله کند تا از این طریق حکومت بشار اسد مجبور به مصالحه بشود.

در همین حال گزارش‌ها حاکی است به رغم مخالفت دیپلمات‌هابا سیاست‌های کنونی آمریکا در قبال سوریه، دولت باراک اوباما تصمیمی برای تغییر راهبرد خود در این زمینه ندارد.

به گزارش رویترز، مقام‌های دولتی گفته اند، کاخ سفید آماده شنیدن دیدگاه‌های مخالف در این زمینه است، اما دولت باراک اوباما تصمیم ندارد تا پایان عمر هفت ماهه خود دست به تغییر راهبرد کنونی بزند.

XS
SM
MD
LG