لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۲۷

روسیه از آتش بس ۴۸ ساعته در حلب خبر داد


شهر حلب (عکس از آرشیو)

وزارت دفاع روسیه چهارشنبه ۱۵ ژوئن از آتش بس ۴۸ ساعته در شهر حلب در شمال سوریه خبر داده است. این آتش بس قرار است از بامداد روز پنجشنبه آغاز شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرده است: با ابتکار روسیه یک آتش بس ۴۸ ساعته از دقیقه یک بامداد پنجشنبه ۱۶ ژوئن در شهر حلب آغاز می شود. هدف این آتش بس کاهش درگیری‌های نظامی و ایجاد ثبات در وضعیت کنونی در این شهر است.

پیشتر طرح ترک مخاصمه و آتش بس سراسری در سوریه در ماه فوریه به اجرا گذاشته شد، اما درگیری بین نیروهای دولتی و مخالفان در حلب ادامه داشته است.

در همین زمینه، جان کری، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه، روسیه و بشار اسد را متهم کرد به طور دلخواه آتش بس درسوریه را اجرا می کنند و می کوشند تا مناطقی را در شهر حلب از مخالفان بازپس بگیرند.

به گزارش رویترز، جان کری که پس از دیدار با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود با خبرنگاران در اسلو حرف می زد، اظهار داشت، نیروهای دولتی حتی برای یک روز، آتش بس در حلب را اجرا نکرده‌اند.

وزیر امور خارجه آمریکا گفته است: تا زمانی که تعریف بهتری از ترک مخاصمه ارائه نشود…. ما نخواهیم نشست تا نیروهای بشار اسد به حلب حمله کنند و روسیه از این اقدامات حمایت کند.

وی اضافه کرده است: آمریکا اجازه نخواهد داد تا یک طرف درگیری با سو استفاده از، به اصطلاح آتش بس، کل روند را به خدمت خود بگیرد.

به گزارش رویترز، طرح آتش بس و ترک مخاصمه که اوایل فوریه به اجرا گذاشته شد عملا از بین رفته و مذاکرات برای انتقال قدرت در سوریه نتیجه‌ای در بر نداشته است. این در حالی است که پیشتر اعلام شده بود اول ماه اوت طرح انتقال سیاسی در این کشور جنگ‌زده آغاز خواهد شد.

این گزارش اضافه کرده است، با توجه به حمایت نظامی روسیه و ایران از بشار اسد، رییس جمهوری سوریه هیچ تمایلی برای سازش با مخالفان نشان نمی دهد.

جان کری روز چهارشنبه تاکید کرده است: روسیه می بایست بداند که صبر ما در خصوص این که بشار اسد می بایست پاسخگو شود، نامحدود نیست و در حقیقت بسیار محدود است.

به گزارش رویترز، مخالفان حکومت بشار اسد هم اکنون بخشی از شهر حلب را در کنترل خود دارند ولی تنها راه ارتباطی این بخش با خارج، توسط نیروهای دولتی قطع شده است و صدها هزار نفر عملا در محاصره نیروهای دولتی هستند.

طبق این گزارش شهر حلب پیش از آغاز جنگ بزرگترین شهر سوریه محسوب می شد و دو میلیون نفر در این شهر زندگی می کردند. ولی اکنون این شهر بین نیروهای دولتی و مخالفان بشار اسد تقسیم شده است. این شهردر طول جنگ داخلی به شدت ویران شده و صحنه درگیری‌های شدیدی بوده است.

XS
SM
MD
LG