لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۱۲

حسن روحانی چهارشنبه به عمان و کویت سفر می‌کند


وزیر امور خارجه کویت، هفتم بهمن ماه به تهران سفر کرد و پیام «کتبی» امیر این کشور را به حسن روحانی ارائه کرد.

دفتر رییس جمهوری ایران روز دوشنبه ۲۵ بهمن اعلام کرده است، حسن روحانی برای سفری یک روزه و به دعوت رسمی پادشاه عمان و امیر کویت، روز چهارشنبه در راس یک هیات بلندپایه به این کشورها سفر می‌کند.

به گزارش ایرنا، پرویز اسماعیلی، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهوری ایران در این زمینه گفته است: ابتدا حسن روحانی صبح چهارشنبه و به دعوت رسمی سلطان قابوس پادشاه عمان به مسقط پایتخت این کشور سفر می‌کند.

طبق این گزارش، رییس جمهوری ایران و هیات همراه در این سفر کوتاه در عمان با سلطان قابوس و دیگر مقام‌های این کشور دیدار خواهند کرد.

حسن روحانی بعدازظهر چهارشنبه مسقط را به مقصد کویت ترک خواهد کرد.

به گفته پرویز اسماعیلی، حسن روحانی در کویت توسط امیر مورد استقبال قرار خواهد گرفت و «مذاکرات هیات‌های دو کشور و نیز دیدار با نخست وزیر از مهمترین برنامه‌های سفر» رییس‌جمهوری ایران و هیات همراه به کویت خواهد بود.

خبر سفر حسن روحانی به کویت و عمان در حالی منتشر شده است که شیخ صباح الخالد الصباح، معاون اول نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه کویت، هفتم بهمن ماه به تهران سفر کرد و پیام «کتبی» امیر این کشور را به حسن روحانی ارائه کرد.

مقام‌های ایرانی و کویتی در خصوص محتوای این پیام«کتبی» گزارشی ارائه نکردند، اما پیش از این سفر شیخ صباح الخالد الصباح گفته بود که قرار است پیام امیر این کشور در خصوص «گفت‌وگو بین ایران و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس» به حسن روحانی انتقال دهد.

روابط ایران و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و به ویژه با عربستان سعودی طی سال‌های اخیر تیره شده است.

عربستان سعودی به عنوان قدرتمند‌ترین کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرده است.

از زمان آغاز عتراض‌های موسوم به بهار عربی، و نیز شکل‌گیری جنگ داخلی در سوریه و یمن‎، اعضای شورای همکاری خلیج فارس ایران را به مداخله در امور کشورهای عرب متهم می‌کنند.

در جنگ داخلی سوریه، ایران از حکومت بشار اسد حمایت می کند و مخالفان حکومت سوریه نیز از حمایت عربستان سعودی و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس برخوردارند.

همچنین در یمن، عربستان به رهبری ائتلاف عربی در حمایت از دولت عبدربه منصور هادی دست به عملیات نظامی زده است و در مقابل ایران از شبه‌نظامیان شیعه حوثی حمایت می‌کند.

حسن روحانی، روز ۲۸‎ دی‌ماه نیز گفته بود که حدود ۱۰ کشور از جمله کویت برای میانجیگری بین ایران و عربستان اعلام آمادگی کرده‌اند.

این نخستین سفر حسن روحانی به عنوان رییس‌جمهوری ایران به یک کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس محسوب می‌شود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG