لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۰۰

روسیه سیستم دفاع موشکی اس-۴۰۰ در کریمه مستقر کرد


سامانه دفاع موشکی پیشرفته اس-۴۰۰ (عکس از آرشیو)

همزمان با بالاگرفتن تنش بین روسیه و اوکراین،وزارت دفاع روسیه اعلام کرده است که این کشور سامانه دفاع موشکی پیشرفته اس-۴۰۰ را در شبه جزیره کریمه مستقر کرده است.

به گزارش رویترز،در حالی گزارش‌ها در باره استقرار سیستم موشکی پیشرفته اس-۴۰۰ در کریمه منتشر شده که روز پنجشنبه ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه وعده داده بود که به اقدامات تازه اوکراین در کریمه پاسخ خواهد داد.

روسیه روز چهارشنبه اوکراین را به برنامه‌ریزی برای عملیات تروریستی و حمله مسلحانه در شبه جزیره کریمه متهم کرده بود. این در حالی است که اوکراین هرگونه اقدام علیه روسیه را درشبه جزیره کریمه رد کرده است.

در همین حال، کاخ سفید اعلام کرده است، جو بایدن، معاون اول رییس جمهوری آمریکا در گفت وگوی تلفنی با مقام های روسیه و اوکراین دو طرف را به خویشتنداری دعوت کرده است.

کاخ سفید اضافه کرده است، جو بایدن روز جمعه با پترو پوروشنکو، رئیس جمهور اوکراین صحبت کرده و از او خواست تا به سهم خود مانع افزایش تنش با روسیه شود.

دور تازه تنش بین روسیه و اوکراین روز چهارشنبه به دنبال بیانیه اداره امنیت فدرال روسیه آغاز شد که گفته بود یک «حمله تروریستی» در ناحیه کریمه را که چند روز قبل توسط بخش امنیتی نیروهای مسلح اوکراین اجرا شده بود، خنثی کرده و حمله مسلحانه آنها را شکست داده است.

اداره امنیت فدرال روسیه تاکید کرده بود که در جریان زد و خورد مسلحانه برای دستگیری مهاجمان یکی از مأموران این اداره کشته شده و در درگیری‌های بعدی نیز یک سرباز روس کشته شده است.

در واکنش به این رویداد ولادیمیر پوتین روز پنجشنبه با لحنی خشمگینانه اوکراین را به «روی آوری به تروریسم» متهم کرد و وعده داد مسببین مرگ پرسنل روس را مجازات خواهد کرد.

در مقابل پترو پوروشنکو با تکذیب ادعاهای روسیه آن را «خیالپردازی و بهانه‌ای برای تهدیدهای نظامی در آينده علیه اوکراین» توصیف کرد. او در عین حال دستور داد نیروهای مسلح اوکراین به حالت آماده‌باش فوق‌العاده درآیند.

روسیه اوایل سال ۲۰۱۴ و در واکنش به سرنگونی حکومت ویکتور یانوکوویچ رییس‌جمهوری طرفدار مسکو در نتیجه اعتراضات مردمی در شهر کیف، شبه جزیره کریمه را تصرف و آن را به خاک روسیه ملحق کرد.

به فاصله کوتاهی پس از الحاق شبه جزیره کریمه شورش مسلحانه جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در دو ناحیه شرقی اواکراین آغاز شد. اوکراین همواره حکومت روسیه را متهم کرده که با ارسال اسلحه و اعزام نیروهای مسلح برای کمک به شورشیان این درگیری‌ها را تشدید می‌کند ولی روسیه این اتهامات را تکذیب کرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG