لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۲۲:۰۵

صفوی: نوری مالکی به خواست رهبری از نخست وزيری عراق کناره گيری کرد


يحيی رحيم صفوی، دستيار و مشاور عالی رهبر جمهوری اسلامی گفته است که علی خامنه ای پس از انتخابات پارلمانی و در جريان تشکيل دولت جديد عراق در پيامی به نوری المالکی، نخست وزیر سابق عراق از وی خواسته بود تا از سمت خود کناره گيری کند.

به گزارش روز شنبه دوم اسفندماه «باشگاه خبرنگاران»،‌ وابسته به راديو تلويزيون دولتی ايران، يحيی رحيم صفوی در مراسم گراميداشت ياد دانشجويان کشته شده در جنگ ايران و عراق در همدان گفته است:« نوری مالکی ۹۵ کرسی مجلس عراق را به دست آورده بود اما در حين جريانات نخست وزيری حضرت آقا به وی پيام داد اگر حق هم با تو است به خاطر مسائل شيعه و عراق کنار بيا که مالکی از نخست وزيری کنار آمد و اين نشان از ولايت مداری عراقی ها است.»

اشاره يحيی رحيم صفوی به بن سياسی در عراق پس از انتخابات پارلمانی اين کشور در تابستان گذشته است. به دنبال افزايش نارضايتی سنی های عراق از عملکرد نوری المالکی نيروهای وابسته به گروه ها حکومت اسلامی (داعش) توانستند بخش های وسيعی از مناطق سنی نشين عراق و از جمله موصل را تصرف کنند.

اما نوری المالکی که حزب قانون او ۹۵ کرسی از پارلمان عراق را کسب کرده بود حاضر به کناره گيری نبود و خود را نخست وزير عراق می دانست.

در جريان اين بن بست سياسی در عراق، فواد معصوم، رييس جمهوری عراق، در مردادماه سال جاری حيدر العبادی را به عنوان نخست وزير جديد عراق معرفی کرده بود.

اما نوری المالکی ضمن اعتراض به اين اقدام رييس جمهوری عراق گفته بود به دادگاه قانون اساسی شکايت خواهد کرد.

اين در حالی است که اينک يحيی رحيم صفوی می گويد نوری الماللکی به خواست رهبر ايران از سمت خود کناره گيری کرده است.

نوری المالکی پس از کناره گيری اعلام کرده بود که از شکايت خود صرفنظر کرده و از دولت حيدر العبادی حمايت می کند.

دیدن نظرات (۱۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG