لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۵:۵۷

عربستان: هیات ایرانی بدون امضای توافقنامه حج به تهران بازگشت


عربستان سعودی می گوید، هیات ایرانی با خودداری از امضای توافقنامه سازماندهی حجاج به تهران بازگشته است. این در حالی است که رییس سازمان حج و زیارت ایران نیز گفته است، ریاض برای نشان دادن حسن نیت خود تا یکشنبه فرصت دارد.

وزارت حج و عمره عربستان سعودی دربیانیه‌ای در روز جمعه هفتم خردادماه اعلام کرده است،هیات سازمان حج و زیارت ایران بامداد روز جمعه با امتناع از امضای توافقنامه سازماندهی حجاج ایرانی، به تهران بازگشته است.

به دنبال قطع روابط دیپلماتیک ایران و عربستان سعودی، هیاتی از ایران برای حل مساله اعزام حجاج ایرانی به مراسم امسال حج به ریاض رفته بود. آنگونه که وزارت حج و عمره عربستان سعودی می گوید این هیات ایرانی پس از دو روز مذاکره بدون دستیابی به نتیجه به کشور خود بازگشته است.

به گزارش العربیه، وزارت حج و عمره عربستان سعودی می گوید برای حل اختلافات با ایران چند پیشنهاد ارائه کرده است، از جمله صدور روادید الکترونیکی برای حجاج ایرانی در داخل ایران بر اساس توافق حاصله با وزارت خارجه سعودی و تقسیم مساوی حجاج میان هواپیمایی مسافری سعودی و ایران.

این بیانیه تصریح کرده است: هیئت سازمان حج و زیارت ایران با امتناع از امضای توافق سازماندهی حج، نخست در برابر خداوند، سپس در برابر ملت خود مسئول حضور نیافتن شهروندان این کشور در حج امسال است.

وزارت حج و عمره عربستان سعودی همچنین تصریح کرده است که ریاض مخالف «سیاسی کردن مراسم حج و دین فروشی» است.

عربستان تا یکشنبه فرصت دارد

این در حالی است که سعید اوحدی، رییس سازمان حج و زیارت ایران گفته است: به رغم برگزاری چند نشست تخصصی با مسوولان و کارشناسان حج عربستان، اختلاف بر سر پنج بند قید شده در تفاهم نامه که مغایر با حفظ عزت و کرامت زائران ایرانی است، همچنان به دلیل پافشاری سعودی‌ها ادامه دارد.

به گزارش ایرنا، سعید اوحدی جمعه شب با بیان این که از« ۱۱ بند قید شده در تفاهم نامه که تماما مغایر با حفظ حرمت و کرامت زائران ایرانی است، ۶ مورد حل شده» تصریح کرده است: «به طرف‌های سعودی اعلام کردیم که پایان یکشنبه هفته جاری آخرین فرصت برای نشان دادن اراده جدی عربستان برای اعزام زائران ایرانی به حج ۹۵ است.»

سعید اوحدی توضیح بیشتری در خصوص این پنج بند اختلافی ارائه نکرده است.

رییس سازمان حج و زیارت ایران می گوید، تلاش‌های جدی و پیگیری ایاد مدنی، دبیرکل سازمان همکاری کشورهای اسلامی در مذاکره با مسئولان عربستان برای حل اختلافات یاد شده نیز به نتیجه نرسید.

سعید اوحدی همچنین گفته است: «به رغم تلاش‌های تیم مذاکره کننده کشورمان اراده جدی در مسوولان عربستان برای اعزام زائران به حج ۹۵ دیده نمی شود و وزیر حج سعودی در آخرین تماس تلفنی خود اعلام کرد که از طرف خودم متنی برای حل مسائل باقی مانده آماده کردم که در صورت موافقت دیگر دستگاه ها، امیدوارم موضوع مشکلات باقی مانده حل شود.»

مراسم حج امسال قرار است شهریورماه برگزار شود.

سعید اوحدی، رییس سازمان حج و زیارت ایران پیشتر گفته بود که جمهوری اسلامی چهار شرط «تامین امنیت زائران ایرانی»، «استفاده از ناوگان هوایی ایران برای انتقال زائران»، «صدور روادید در داخل ایران» و «استفاده از خدمات کنسولی در عربستان» را برای اعزام زائران ایرانی به حج تمتع ۹۵ مطرح کرده است.

XS
SM
MD
LG