لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۸:۵۸

سناتور آمریکایی در واکنش به حمله سایبری به یک سد خواهان تحریم ایران شد


چارلز شومر، سناتور دمکرات،

چارلز شومر، سناتور دمکرات از ایالت نیویورک، روز جمعه یازدهم مارس گفته است، حمله سایبری به یک سد کوچک در ناحیه «بومن اونیو» حومه شهر نیویورک، هشداری از جانب ایران به آمریکا بود و در پاسخ به این اقدام باید تحریم‌های شدیدی علیه ایران اعمال کرد.

گزارش رسانه‌های آمریکا حاکی است که هکر‌های ایرانی به سیستم کنترل سد «بومن اونیو» که در ۳۵ کیلومتری شهر نیویورک واقع شده و سازه کوچکی است که برای کنترل سیلاب منطقه از آن استفاده می‌شود، در سال ۲۰۱۳ حمله کرده‌اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، سناتور چارلز شومر گفته است: الان معلوم شده است که (حمله سایبری) کار ایرانی‌ها بوده است.»

این سناتور دمکرات اضافه کرده است: چکار می‌خواستند بکنند؟ آنها یک پیام هشدار داده‌اند. آن‌ها گفته‌اند، می‌توانند ضربه جدی بزنند به زیر ساخت‌های ما و جان و مال مردم را به مخاطره بیاندازند.

چارلز شومر با این حال تایید کرده است که قرار است کیفرخواستی در این رابطه در ماه آینده میلادی صادر شود.

آسوشیتدپرس می‌گوید، با این حال مشخص نیست که آیا این کیفرخواست علیه افراد مشخصی در حکومت ایران صادر خواهد شد، یا این که کیفرخواستی کلی خواهد بود.

این در حالی است که نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد به در خواست این خبرگزاری برای واکنش به این خبر هنوز پاسخ نداده است.

روز گذشته «سی ان ان» گزارش داده بود که وزارت دادگستری آمریکا ایران را مسئول حمله سایبری سال ۲۰۱۳ به سد «بومن اونیو» می‌داند.

این در حالی است که مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، نیز در واکنش به گزارش «سی ان ان» گفته بود: بدیهی است که ما این فعالیت‌های مخرب در فضای مجازی را جدی می‌گیریم و از تمام ابزار‌ها و امکاناتی که در اختیار داریم برای جلوگیری و مقابله با چنین اقداماتی استفاده خواهیم کرد.

در همین زمینه، روزنامه وال استریت جورنال آذرماه سال جاری در خصوص این حمله نوشته بود: بر اساس خلاصه‌ای از گزارش اداره امنیت ملی در مورد این حادثه که اخیراً علنی شده می‌نویسد، هکر‌ها از طریق یک مودم بی‌سیم به سیستم کنترل این سد رخنه کرده بودند.

ارتفاع این سد کوچک سیمانی حدود هفت متر است و با لاینگ آیلند هشت کیلومتر فاصله دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حملات هکرهای ایرانی در سال ۲۰۱۳ ضعف‌های سیستم کامپیوتری مدیریت و کنترل زیرساخت‌های آمریکا را برجسته‌تر کرد و دولت آمریکا این حملات را جدی گرفت.

XS
SM
MD
LG