لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۰:۱۹

پنتاگون:‌ توافق اخیر درباره سوریه تاثیری بر مبارزه با «حکومت اسلامی» نخواهد داشت


نیروهای کرد مورد حمایت آمریکا در سوریه توانسته اند گروه حکومت اسلامی را از مناطقی در شمال این کشور به عقب برانند.

وزارت دفاع آمریکا می گوید توافق اخیر مربوط به کاهش تنش در سوریه روی کارزار عملیات هوایی به رهبری آمریکا علیه گروه «حکومت اسلامی» در سوریه تاثیر نخواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس یک سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز جمعه گفت: ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا هر کجا که گروه « حکومت اسلامی» فعال باشد به آن حمله می کند و تضمین خواهد کرد که هیچ پناهگاهی پیدا نکند. او در عین حال اشاره کرد که دولت آمریکا جز امضا کنندگان توافقی که در نتیجه مذاکرات در قزاقستان به امضا رسید، نیست.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا افزود:«ما به پیشبرد عملیات خود به شکلی که تنش و درگیری ایجاد نکند ادامه خواهیم داد ولی حاضر نیستیم جزییات این کار در صحنه نبرد بسیار پیچیده‌ای مثل سوریه را اعلام کنیم.»

دولت آمریکا در مذاکرات قزاقستان حضور داشت ولی توافقی را که دولت‌های ایران ، روسیه و ترکیه امضا کردند تایید نکرده است.

یک مقام ستاد نیروهای مسلح روسیه گفت، کشورهايی غیر از ایران، روسیه و ترکیه ممکن است در تامین امنیت و تثبیت چهار محدوده امن که در مذاکرات صلح سوریه در مورد آن توافق شده نقش ایفا کنند.

این مقام روس روز جمعه به خبرنگاران گفت:«کار پست‌های بازرسی و نظارت و مدیریت مناطق امن توسط پرسنل و واحدهای روسیه، ترکیه و ایران انجام خواهد شد. اما براساس توافق سه کشور امضا کننده این توافقنامه کشورهای دیگر نیز می توانند در این کار مشارکت کنند.»

او مشخصا اشاره نکرد چه کشور دیگری می تواند در اجرای این توافق مشارکت کند.

توافق مربوط به ایجاد چهار منطقه امن در جریان مذاکرات قزاقستان امضا شد. ولی شورشیان سوریه که در این مذاکرات حضور داشتند در مورد عملی بودن این طرح اظهار تردید کرده و نقش ایران بعنوان یکی از امضا کنندگان توافق را محکوم کرده اند.

همزمان ارتش روسیه می گوید، خواهان احیا توافق با آمریکا در مورد هماهنگ کردن عملیات هوایی در سوریه و کاهش خطر احتمال تصادم هواپیماهای دو کشور است.

روسیه یک ماه پیش هزمان با حمله موشکی آمریکا به یک پایگاه هوایی رژیم سوریه در واکنش به حملات شیمیایی که به نیروهای دولتی سوریه نسبت داده شده است این توافق را یکجانبه لغو کرد.

یک مقام ستاد نیروهای مسلح روسیه روز جمعه گفت، قرار است مقامات نظامی روس به زودی در مورد احیا این قرارداد با همتایان آمریکایی خود گفتگو کنند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول مقامات نظامی روسیه می گوید طرح ایجاد چهار منطقه امن در سوریه از نیمه شب امشب به اجرا گذاشته خواهد شد و این احتمال وجود دارد که به مناطق دیگر کشور نیز گسترش داده شود.

در تحول دیگری یک هیئت بین المللی تحقیقات خود در مورد کاربرد سلاحهای شیمیایی در حمله روز ۴ آوریل به ناحیه ادلب را آغاز کرده است.

احمد اوزومکو ، دبیرکل سازمان بین المللی منع کاربرد سلاح‌های شیمیایی روز جمعه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت، این هیئت تحقیق کار خود را آغاز کرده و او قرار است اواخر روز جمعه با مسئول آن صحبت کند.

نتایج تحقیقات کارشناسان این نهاد و سازمان ملل متحد بسیار مهم خواهد بود چون تاکنون ادعاها و گزارشات متعددی مطرح شده که نیروهای دولتی سوریه در حمله به «خان شیخون» که به مرگ ده‌ها نفر غیرنظامی از جمله کودکان منجر شد از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده اند. حکومت بشار اسد بارهای این اتهامات را تکذیب کرده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG