لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۴۵

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: سفر قاسم سلیمانی به حلب به درخواست دولت سوریه بود


یکی از تصاویر منتشرشده اخیر که گفته می‌شود قاسم سلیمانی را در حلب، نشان می‌دهد

جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران روز چهارشنبه گفته است که سفر قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران به شهر حلب به درخواست مقامات دولتی سوریه انجام گرفته است.

این نماینده مجلس در گفت‌و‌گو با خبرگزاری قوه قضاییه، میزان با اشاره به اینکه «ما هیچ وقت تابع قوانین ظالمانه نظام بین الملل نخواهیم بود» تصریح کرده است: سفر سرلشکر قاسم سلیمانی به شهر حلب سوریه به درخواست مقامات دولتی این کشور و در راستای ارائه راهبرد‌ها و همکاری نظامی صورت گرفته است، از این‌رو مقامات آمریکایی هیچ اقدامی را از لحاظ حقوقی وسیاسی نمی‌توانند انجام دهند.

جان کربی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه گفته بود، سفر قاسم سلیمانی به خارج از ایران نقض قطعنامه مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد تصریح کرده بود که نام قاسم سلیمانی در این قطعنامه به عنوان یکی از اشخاص حقیقی ذکر شده که با تحریم‌های منع سفر خارجی و انسداد دارایی روبرو است.

جواد قدوسی در ادامه این مصاحبه گفته است: «انشالله روزی برسد که سردار سلیمانی در نیویورک و لندن بدون اذن آمریکایی‌ها حضور پیدا کند زیرا تحولات عظیمی در آمریکا و اروپا در حال شکل گیری است که مردم این کشور را به سمت اسلام سوق داده است.»

به دنبال عملیات نیروهای دولتی سوریه و نیروهای شبه نظامی شیعه مورد حمایت ایران با پشتیبانی هوایی روسیه شورشیان مجبور به خروج از حلب شدند و پس از آن عکس‌هایی از حضور قاسم سلیمانی در حلب به همراه فرمانده هان نیروهای دولتی منتشر شد.

ایران و روسیه از حکومت بشار اسد حمایت می‌کنند و در پی عملیات بازپس گیری شرق حلب کشور‌های غربی، حکومت سوریه، ‌ ایران و روسیه را به کشتار شهروندان سوری متهم کردند.

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، هفته گذشته تصریح کرد که حکومت بشار اسد و حامیانش در ایران و روسیه به تنهایی مسئول کشتار غیرنظامیان در حلب هستند.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، نیز گفته بود که «هیچ توجیهی برای کشتار وحشیانه و بی‌رویه غیرنظامیان توسط حکومت [سوریه] و روسیه و متحدان ایرانی آن‌ها در چند هفته اخیر و در حقیقت در پنج سال اخیر وجود ندارد».

وزیر خارجه بریتانیا نیز با احضار سفرای ایران و روسیه مراتب «نگرانی عمیق» خود را بابت اوضاع شهر حلب به اطلاع آن‌ها رسانده بود.

وزیر خارجه بریتانیا، از گزارش‌هایی که حکایت از اعدام و ناپدید شدن مخالفان دارد، و همچنین شلیک به سوی آمبولانس‌ها ابراز نگرانی کرده بود.

XS
SM
MD
LG