لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۳:۰۰

قاسم سليمانی به رغم ممنوعیت سازمان ملل «به روسيه سفر کرده است»


قاسم سليمانی، فرمانده نيروی قدس سپاه پاسداران ايران
قاسم سليمانی، فرمانده نيروی قدس سپاه پاسداران ايران

دو منبع امنيتی و اطلاعاتی آمريکا به خبرگزاری رويترز گفته‌اند که قاسم سليمانی، فرمانده نيروی قدس سپاه پاسداران ايران که تحت تحريم‌های سازمان ملل متحد قرار دارد، به روسيه سفر کرده است.

قاسم سليمانی از سال ۲۰۰۷ در فهرست تحريمی شورای امنيت سازمان ملل متحد قرار دارد و بخشی از اين تحريم، ممنوعيت سفر وی به ديگر کشورها است.

به گزارش روز جمعه ۱۶ مردادماه (هفتم اوت) خبرگزاری رويترز، شبکه خبری «فاکس نيوز» آمريکا روز پنجشنبه گزارش داده بود که قاسم سليمانی روز ۲۴ ژوئيه (سوم مرداد) وارد مسکو شده و با ولاديمير پوتين، رييس جمهوری روسيه و سرگئی شويگو، وزير دفاع روسيه ديدار کرده است.

به گزارش فاکس نيوز، فرمانده نيروی قدس سپاه سه روز بعد مسکو را ترک کرد.

اين در حالی است که به گزارش خبرگزاری روسی «ريانووستی»، سخنگوی کاخ کرملين گزارش‌ها در مورد ديدار قاسم سليمانی با ولاديمير پوتين را رد کرده است.

در همين زمينه، يک منبع اطلاعاتی و امنيتی آمريکا به رويترز گفته است: «گزارش شبکه خبری فاکس نيوز درست است، اما جزييات ارائه شده به خصوص مذاکرات سليمانی در روسيه، مبهم و نامشخص است».

در همین حال، یک مقام ایرانی در گفت وگو با رویترز تایید کرده است که فرمانده نیروی قدس به روسیه سفر و با مقام های بلندپایه این کشور گفت وگو کرده است.

این مقام ایرانی که خواست نامش فاش نشود، گفته است که قاسم سلیمانی در نیمه دوم ماه ژوئیه به مسکو سفر کرده و با مقام های روسیه در خصوص مسائل منطقه، صدور موشک های «اس ۳۰۰ » و دیگر تسلیحات به ایران مذاکره کرده است.

يک مقام بلندپايه دولت آمريکا نیز گفته است که به رغم توافق هسته‌ای ايران و شش قدرت جهانی، تحريم‌ها در مورد قاسم سليمانی همچنان پابرجا هستند.

وی افزوده است: «ما همچنان تحريم‌ها عليه سپاه پاسداران، نيروی قدس و از جمله قاسم سليمانی، فرمانده آن، و همه شبکه مرتبط با اين نيرو را اعمال خواهيم کرد».

دو مقام وزارت امور خارجه روسيه در گفت‌وگو با رويترز اعلام کردند که نمی‌توانند حضور قاسم سليمانی در مسکو را تاييد يا رد کنند.

مقام‌های وزارت دفاع روسيه نيز حاضر نشدند در اين خصوص صحبت کنند.

آمريکا در سال ۲۰۰۷ قاسم سليمانی را به دليل نقش وی در حمايت از تروريسم در فهرست تحريمی خود قرار داد و اتحاديه اروپا نيز در سال ۲۰۱۱ فرمانده نيروی قدس را مورد تحريم قرار داد.

نيروی قدس سپاه شاخه برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

XS
SM
MD
LG