لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۲۳

تحويل بخش ديگری از کمک‌های تسلیحاتی آمریکا به لبنان


یک هواپیمای نظامی آمریکا در فرودگاه بیروت (عکس از آرشیو)

آمریکا روز سه شنبه ۱۹ مرداد ۵۰ خودرو زرهی، ۴۰ قبضه توپ و ۵۰ نارنجک انداز به ارتش لبنان تحویل داد. این کمکهای تسلیحاتی بخشی از سیاست آمریکا برای تقویت ارتش لبنان در برابر تهدید گروههای تندرو در سوریه است.

به گزارش خبرگزاری رویترز این سلاح‌ها به ارزش ۵۰ میلیون دلار بخشی از کمک‌های نظامی آمریکا به لبنان است که در سال جاری میلادی به رقم ۲۲۰ میلیون دلار رسیده است. الیزابت ریچارد سفیر آمریکا در لبنان هنگام تحویل این تسلیحات گفت اکنون لبنان در ميان کشورهايی که از آمریکا کمک‌های نظامی دریافت می کنند در رتبه پنجم قرار دارد.

نبرد بین گروه موسوم به «خلافت اسلامی» با سایر گروههای اسلام گرای مسلح در خاک سوریه معمولا به مناطق کوهستانی در مرزهای شمالی لبنان با سوریه کشیده می شود و در مواردی این درگیریها به داخل خاک لبنان سرایت کرده است.

ماه گذشته هشت بمب گذار انتحاری وابسته به گروه «خلافت اسلامی» به یک روستای مسیحی نشین لبنان در مرز با سوریه حمله کردند که بر اثر آن پنج نفر کشته شدند و نگرانی در مورد آغاز کارزار جدیدی از این نوع حملات را تشدید کرد.

پیکارجویان «خلافت اسلامی» و سایر گروههای تندرو مرتب از خطوط مرزی بین سوریه و لبنان در نزدیکی شهر آرسال واقع در شمال لبنان عبور می کنند. در سال ۲۰۱۴ آنها برای مدت کوتاهی این شهر را به تصرف خود درآوردند ولی ارتش لبنان توانست آنها را از منطقه بیرون کند.

خبرگزاری رویترز یادآوری می کند که حکومت مرکزی لبنان بسیار ضعیف است و چندین کشور به ارتش لبنان به عنوان عاملی در برابر گسترش بی‌ثباتی در این کشور کمک می کنند. در حال حاضر حدود یک چهارم از جمعیت ساکن لبنان را آوارگان سوری تشکیل می دهند.

امسال عربستان سعودی که از حامیان قدیمی حکومت مرکزی لبنان است، به خاطر آنچه که آنرا نزدیکی در حال افزایش مناسبات بیروت با حکومت ایران قلمداد می کند کمک‌های سه میلیارد دلاری خود به نیروهای مسلح لبنان را معلق کرد.

لبنان که به خاطر دشمنی‌های فرقه‌ای و نژادی از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ درگیر یک جنگ داخلی بود، به شدت تحت نفوذ حکومت سوریه بوده است. نیروهای حزب الله لبنان نیز که مورد حمایت حکومت ایران است از سال ۲۰۱۳ تاکنون در کنار ارتش سوریه در جنگ داخلی این کشور می جنگند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG