لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۷:۰۷

دادستان بالتيمور: «فردی گری» در بازداشت پليس به قتل رسيده است


فردی گری، جوان سياهپوست که در بازداشت نيروهای پليس درگذشت (راست) و مارلين موبسی، دادستان بالتيمور (چپ)

دادستان بالتيمور در ايالت مريلند آمريکا روز جمعه ۱۱ اردیبهشت اعلام کرد، «فردی گری»، جوان سياهپوست که در بازداشت نيروهای پليس اين شهر بوده است، به قتل رسيده و برای شش پليس در اين رابطه حکم بازداشت صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری‌ها، مارلين موبسی، دادستان بالتيمور در يک کنفرانس خبری ضمن اعلام اين خبر اظهار داشت، تحقيقات جنايی دادستانی و آزمايش‌های پزشکی نشان می‌دهد که فردی گری در بازداشت پليس به قتل رسيده است و به همين دليل شش پليس که در بازداشت «فردی گری» نقش داشته‌اند به مشارکت در قتل غیر عمد متهم شده‌اند.

مرگ فردی گری به دليل جراحات در ناحيه ستون فقرات و نخاع که ده روز پيش رخ داد، اعتراضاتی در شهرهای مختلف آمريکا در پی داشت. اين اعتراضات در شهر بالتيمور با خشونت همراه بود.

«فردی گری» ۱۲ آوریل بازداشت و به هنگام انتقال به مرکز پلیس به کما رفت و یک هفته بعد در گذشت.

دادستان بالتيمور همچنين گفته است بازداشت «فردی گری» توسط سه پليس غيرقانونی بوده است چرا که علت بازداشت وی، حمل يک چاقو عنوان شده بود در صورتی که حمل چنين چاقويی غير قانونی نبوده است.

مارلين موبسی همچنين خطاب به جوانان بالتيمور گفته است که به نمايندگی از آنها تا اجرای عدالت از پای نخواهد نشست.

در همین حال، شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌ان» تصاویری از خوشحالی مردم از اظهارات دادستان بالتیمور در خیابان‌های این نشان داد.

به گزارش این شبکه، همزمان با اظهارات دادستان بالتيمور برنامه ريزی‌هايی برای برگزاری راهپيمايی اعتراضی در شهرهای نيويورک، شيگاگو، سياتل، دالاس و اوکلند انجام شده است.

مقام‌های محلی بالتيمور پیشتر برای مقابله با اقدامات خشونت‌بار در اين شهر مقررات منع آمد و شد اعلام کرده‌اند که از ساعت ۱۰ شب آغاز می‌شود.

پليس پيش از آغاز ساعت منع آمد و شد از تظاهرکنندگان خواست تا به خانه‌های خود بازگردند.

روزنامه واشينگتن‌پست می‌گويد تظاهرات مسالمت‌آميز تازه در بالتيمور، دو روز پس از خشونت‌ها و غارت‌هايی که شهر را تکان داد، بار ديگر توجه را به موضوع اصلی يعنی مرگ جوان سياه‌پوست پس از بازداشت توسط پليس بازگردانده است.

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG