لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۸:۴۷

«نبرد شديد» بين نيروهای کرد و داعش در شهر کوبانی


گزارش ها حاکی است که نبردی شديد بين نیروهای گروه خلافت اسلامی، (داعش سابق) و نيروهای کرد در شهر کوبانی در نزديکی مرز با ترکيه در جريان است و نيروهای گروه خلافت اسلامی توانسته اند بخشی از يک تپه استراتژيک مشرف به اين شهر را تصرف کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نيروهای کرد مدافع شهر کوبانی می گويند، نيروهای گروه خلافت اسلامی توانستند اواخر شب شنبه بخشی از اين تپه استراتژيک را تصرف کنند ولی به دليل حملات هوايی نيروهای ائتلاف پيشروی آنها کند شده است.

يک مقام کرد سوريه به خبرگزاری فرانسه گفته است، نيروهای خلافت اسلامی به يک کيلومتری شهر کوبانی رسيده اند و حملات هوايی نيروهای ائتلاف برای متوقف کردن نيروهای گروه خلافت اسلامی کافی نيست.

سامی عبدالرحمن، رييس ديده بان حقوق بشر سوريه به خبرگزاری فرانسه گفته است، نيروهای گروه خلافت اسلامی در درگيری‌های سنگين بامداد يکشنبه توانسته کنترل بخش جنوبی تپه «مَشته نور» را بدست گيرند. با اين همه خبرگزاری‌های رويترز و آسوشيتدپرس به نقل از شاهدان محلی گزارش داده‌اند که کنترل بخش شمالی اين تپه همچنان در اختيار کردها و شورشيان سوری مخالف گروه خلافت اسلامی است.

گروه خلافت اسلامی تهاجم گسترده خود برای تصرف کوبانی، و همچنين تسلط بر بخش طولانی از مرز سوريه با ترکيه و عراق، را از ۲۵ شهريور شروع کرده است. به دلیل اين حملات، تاکنون بيش از ۱۸۰ هزار تن از مردم کوبانی و ده ها روستای کردنشين اطراف آن به ترکيه پناه برده اند.

گروه خلافت اسلامی پيشتر اعلام کرده بود طی روز های آينده شهر کوبانی را تصرف خواهد کرد.

اين گروه بنيادگرای اسلامی در خرداد ماه گذشته توانست بخش های وسيعی از مناطق سنی نشين عراق را تصرف کند. پيروزهای سريع و خشونتهای گسترده اين گروه باعث نگرانی آمريکا، اروپا و کشورهای منطقه شد.

اين گروه پس تصرف موصل و تعداد ديگری از شهرهای عراق نام خود از «دولت اسلامی عراق و شام»، داعش، به «خلافت اسلامی» تغيير داد.

سامی عبدالرحمان، رييس ديده بان حقوق بشر سوريه می گويد، از زمان آغاز حمله گروه خلافت اسلامی به کوبانی صدها نفر از دو طرف کشته شده اند.

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG