لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۲۴

حکومت سوریه هیات مخالفان اسد را به کارشکنی در مذاکرات صلح ژنو متهم کرد


بشار الجعفری، رئیس هیات مذاکرات کننده حکومت سوریه در مذاکرات صلح ژنو پنجشنبه ۱۲ اسفندماه هیات مذاکره کننده مخالفان حکومت بشار اسد را مسئول شکست احتمالی این دور از مذاکرات دانسته است.

به گزارش رویترز، بشار الجعفری به خبرنگاران گفته است که در دیدار با استفادن دی میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه در خصوص مسایل اساسی به ویژه «مبارزه با تروریسم» گفت وگو کرده است.

طبق این گزارش، هیات نمایندگان حکومت سوریه مایل هستند مذاکرات صلح در ژنو حول محور مبارزه با «تروریسم» باشد. حکومت سوریه همه مخالفان مسلح خود را گروه های تروریستی می داند.

این در حالی است که مخالفان حکومت سوریه خواهان گفت وگو درخصوص انتقال قدرت در سوریه هستند و می گویند برای حل بحران و جنگ داخلی در سوریه، بشار اسد باید از قدرت کناره گیری کند.

بشار الجعفری می گوید،هیات مذاکره کننده مخالفان،«کمیته عالی مذاکرات» این دور از گفت وگو های صلح را به گروگان گرفته است.

وی اضافه کرده است: هیات مذاکره کننده مسئول هرگونه شکست در مذاکرات صلح در ژنو است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، روز پنجشنبه گفت که میزان آمادگی مخالفان حکومت سوریه برای دستیابی به توافق صلح در مذاکرات ژنو هنوز جای سؤال دارد.

در همین حال، ناصر الحریری، مذاکره کننده ارشد هیات مخالفان نیز گفته است که روز پنجشنبه مذاکرات سازنده ای با دی میستورا داشته است.

این در حالی است ، باسم کدمانی،‌ یک از مذاکره کنندگان ارشد مخالفان گفته است: چشم اندازبرای (جنگ در سوریه)چندان روشن نیست.

جنگ داخلی سوریه طی شش سال گذشته صد ها هزار کشته و میلیون ها آواره برجای گذاشته است.

روسیه و ایران مهم ترین متحدان حکومت بشار اسد در جنگ داخلی سوریه هستند.

باراک اوباما،رئیس‌جمهور پشین آمریکا، سال گذشته حکومت اسد، روسیه و ایران را متهم کرده بود که تلاش‌ها را برای پایان دادن به خون‌ریزی‌های در سوریه بی‌نتیجه گذاشته‌اند، و خون کشته‌شدگان سوریه بر دستان آنهاست.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG