لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۷:۲۵

قائم‌مقام وزیر کشور: براتلو در ارتباط با حمله به سفارت عربستان برکنار شد


حسین‌علی امیری، قائم‌مقام وزیر کشور، در یک برنامه تلویزیونی شنبه ۱۹ دیماه گفته است که بخشی از دلایل برکناری صفرعلی براتلو، معاون امنیتی استانداری تهران موضوع حمله به سفارت عربستان بود.

به گزارش تسنیم حسین‌علی امیری گفته است: «بخشی از دلایل برکناری معاون سیاسی امنیتی استانداری تهران به‌خاطر موضوع تعرض به سفارت عربستان سعودی بود اما موضوعات دیگری نیز وجود داشت که تذکر داده بودیم ولی به‌موقع انجام وظیفه نکردند و به‌ تشخیص وزارت کشور برکنار شدند.»

بر اساس گزارش‌ها، صفرعلی براتلو روز جمعه، ۱۸ دی، اعلام کرده بود که «با نظر وزیر کشور» از سمت خود برکنار شده است.

اظهارات قائم مقام وزارت کشور در خصوص دلایل برکناری معاون امنیتی استانداری و ارتباط آن با حمله به سفارت عربستان در تهران واکنش استاندار تهران را در پی داشته است.

حسین هاشمی، استاندار تهران، ‌در واکنش به اظهارات قائم مقام وزیر کشور گفته است: «با توجه به اینکه بحث تغییر معاون امنیتی انتظامی استانداری تهران از چند ماه پیش به شکل جدی مطرح بود و مسئله حمله به سفارت عربستان هنوز در حال پیگیری و بررسی است ارتباط این تغییر و موضوع سفارت دور از ذهن به نظر می‌رسید.»

حسین هاشمی اضافه کرده است: «ممکن است به وزیر محترم کشور در این رابطه اطلاعاتی رسیده باشد که بنده در جریان آن نیستم و چون ایشان تمام وقت مشغول جلسات دولت و برنامه ششم توسعه هستند موفق به گفت‌و‌گو با ایشان نیز در این رابطه نشده بودم.»

استاندار تهران با این حال تصریح کرده است: «آقای امیری به عنوان سخنگوی وزارت کشور احتمالاً در این رابطه اطلاعات کامل‌تری را در اختیاردارند که این موضوع را مطرح کردند.»

پیشتر برخی از رسانه‌های ایران از برخورد نکردن نیروی انتظامی و پلیس با تجمع کنندگان و مهاجمان به سفارت عربستان انتقاد کرده بودند.

به دنبال حمله به سفارت عربستان در تهران که به تخریب بخشی، ریاض روابط دیپلماتیک خود با تهران را قطع کرد. شماری از کشوری های عرب منطقه نیز در همین راستا روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع یا کاهش دادند.

این در حالی است که یکی از نمایندگان اصولگرای مجلس از تهران از برکناری صفرعلی براتلو انتقاد کرده است.

به گزارش تسنیم حسین طلا، دبیر مجمع نمایندگان تهران در مجلس، و فرماندار وقت تهران همزمان با انتخابات ۸۸، همچنین با دفاع از «سابقه و عملکرد براتلو در برگزاری انتخابات و همچنین وقایع سال ۸۸»، گفته بود که وی «بهترین گزینه برای اداره و مدیریت جو امنیتی پایتخت است.»

صفرعلی براتلو در دولت محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری سابق ایران، معاون سیاسی-اجتماعی استانداری تهران بود.

XS
SM
MD
LG