لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۳۵

دونالد ترامپ، رییس جمهوری منتخب آمریکا روز جمعه بار دیگر گفته است که دولت او مناطق امن برای شهروندان در سوریه ایجاد خواهد کرد و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس هزینه ایجاد چنین مناطقی را پرداخت خواهند کرد.

آقای ترامپ که در یک گردهمایی در اورلاندو در ایالت فلوریدا صحبت می کرد، با اشاره به سیاست‌های گذشته در قبال سوریه اظهار داشت:ما تلاش خواهیم کرد تا باهم فکری مسایل در مسیر درست قرار بگیرد و به مردم کنیم.

دونالد ترامپ روز ۲۰ ژانویه (بیش از یک ماه دیگر) به طور رسمی سوگند یاد خواهد کرد .

به گزارش رویترز، رییس جمهوری منتخب آمریکا گفته است: ما برای کمک به مردم مناطق امن در سوریه ایجاد خواهیم کرد، نه این که آنها به (کشور ما بیایند) بلکه مناطق امن ایجاد خواهیم کرد و کشورهای حوزه خلیج (فارس) هزینه آنها را متقبل خواهند شد.

طی روز‌های اخیر رهبران کشورهای مختلف نسبت به آنچه که در حلب در جریان است ابراز نگرانی کرده اند.از روز سه شنبه توافقی بین روسیه و گروه‌های شورشی برای آتش بس و تخلیه شرق حلب به دست آمده است که تا کنون دو باره این توافق به حالت تعلیق در آمده است.

صلیب سرخ جهانی روز پنجشنبه اعلام کرد که در حدود سه هزار نفر توانسته اند از شرق حلب خارج شوند. اما مقام‌های سازمان ملل می گویند که ده‌ها هزار نفر همچنان در شرق حلب گرفتار شده و می خواهند از این منطقه خارج شوند.

در همین زمینه استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل در امور سوریه روز پنجشنبه در پاریس گفته بود که حدود ۵۰ هزار نفر هنوز در شرق حلب گرفتار شده اند.

دونالد ترامپ همچنین روز پنجشنبه در گردهمایی در ایالت پنسلوانیا بر ایجاد مناطق امن در سوریه تاکید کرده بود.

آقای ترامپ گفته بود:آنچه درسوریه می گذرد بسیار غمگین کننده است و ما به مردم سوریه کمک خواهیم کرد.

این در حالی است که باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا روز جمعه گفت که حکومت بشار اسد، روسیه و ایران مسئول کشتار غیرنظامیان در سوریه هستند و آنها دستشان به خون مردم آغشته است.

با این حال آقای اوباما تصریح کرد که ایجاد مناطق امن در سوریه می تواند با چالش روبه رو شود چرا که چنین مناطقی برای تامین امنیت خود نیازمند حضور نیروی زمینی هستند.

نهادهای بین المللی می گویند از زمان اغاز جنگ داخلی در سوریه تا کنون صد ها هزار نفر کشته شده و میلیون ها نفر آواره شده اند.

یان ایگلند، مشاور سازمان ملل در امورکمک‌های انساندوستانه در سوریه ، روز پنجشنبه با اشاره به وضعیت حلب گفته بود:هزاران نفر می بایست از شرق حلب خارج شوند. اما مجروحان، کودکان و زنان در الویت قرار دارند.

وی با اشاره به پیامدهای جنگ برای حلب تصریح کرده بود، آنچه در این شهر روی داد فصلی سیاه در تاریخ روابط بین الملل است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG