لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۰۲

ترامپ اختیار تعیین تعداد نظامیان آمریکایی در افغانستان را به «پنتاگون واگذار کرد»


جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا

مقام‌های آمریکایی گفته اند، دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده، اختیار تصمیم گیری در خصوص تعیین شمار نیروهای نظامی در افغانستان را به وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون واگذار کرده است.

یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، روز سه شنبه به رویترز گفته است، آقای ترامپ اختیار تعیین سطح نیروها در افغانستان را به جیمز متیس، وزیر دفاع این کشور واگذار کرد. ولی هنوز تصمیم نهایی در خصوص تعیین سطح نیروها اتخاذ نشده است.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از یک مقام دولتی آمریکا این خبر را تایید کرده است که وزارت دفاع، پنتاگون، در خصوص تعیین سطح نیروها در افغانستان تصمیم خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این مقام دولتی که خواست نامش فاش نشود اظهار داشت: کاخ سفید همین کار را در خصوص عراق و سوریه انجام داد و اختیار تصمیم در خصوص تعیین سطح نیروها را به پنتاگون واگذار کرد.

خبرگزاری فرانسه می گوید، در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما، کاخ سفید سطح نیروها در عراق، افغانستان و سوریه را تعیین می کرد و فرماندهان نظامی از این رویکرد ناراضی بودند.

رویترز هم می گوید، به نظر می رسد با این تصمیم احتمالا شمار نیروها در افغانستان افزایش خواهد یافت.

این رسانه‌های می گویند، هم اکنون در حدود هشت هزار و ۴۰۰ نیروی آمریکایی در افغانستان حضور دارند.

این در حالی است که ژنرال متیس روز سه شنبه در کنگره آمریکا گفت، ما اکنون در افغانستان در حال پیروزی نیستیم. ولی به زودی این وضعیت تغییر خواهد کرد.

وزیر دفاع آمریکا همچنین اظهار داشت: گروه طالبان هم اکنون در حال قدرت گرفتن در افغانستان است.

رویترز می گوید، ژنرال جان نیکلسون فرمانده آمریکایی نیروهای بین المللی در افغانستان، چهار ماه پیش در کنگره آمریکا گفته بود که به چند هزار نیروی بیشتر نیاز دارد تا نیروهای افغان را برای مقابله با طالبان آماده کند.

طبق این گزارش مقام‌های دولت آمریکا می گویند، بحث و رایزنی در خصوص افزایش سه تا پنج هزار نیرو در افغانستان در جریان است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG