لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۸:۰۲

مخالفت ترکيه با اقدام احتمالی آمريکا برای کمک به نيروهای کرد سوريه


همزمان با تشديد درگيری بين نيروهای مدافع شهرکوبانی و نيروهای گروه خلافت اسلامی، رجب طيب اردوغان، رييس جمهوری ترکيه، روز يکشنبه ۱۹ اکتبر گفته است که موافق اقدام آمريکا برای ارسال کمک و سلاح برای نيروهای کرد سوریه نيست.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس،‌ دولت ترکيه «حزب اتحاد دموکراتيک»،‌ گروه اصلی کردهای سوريه و بخش نظامی آن يعنی «يگان های مدافع خلق» را شاخه ای از حزب کارگران کردستان ترکيه پ.کا. کا می دانند.

طبق اين گزارش، آمريکا اخيرا اعلام کرده است با نيروهای کرد سوريه تبادل اطلاعات کرده و احتمال ارسال سلاح در آينده برای آنها را رد نکرده است.

در همین حال، رجب طيب اردوغان روز يکشنبه گفته است: حزب اتحاد دموکراتيک برای ما مساوی است با پ. کا . کا. و از نظر ما يک سازمان تروريستی است.

رييس جمهوری ترکيه اضافه کرده است: اين اشتباه آمريکا خواهد بود که علنا در اين باره صحبت کند و انتظار داشته باشد ما به کمک و حمايت از يک سازمان تروريستی جواب مثبت بدهيم.

طبق اين گزارش روز شنبه باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا و رجب طيب اردوغان به صورت تلفنی با يکديگر در خصوص مبارزه با گروه خلافت اسلامی گفت وگو کرده اند.

به گزارش آسوشينتدپرس، کاخ سفيد در بيانيه ای اعلام کرده است: رهبران دوکشور بر ادامه تقويت همکاری ها نزديک برای مبارزه با گروه خلافت اسلامی تاکيد کردند.

طی هفته های اخیر ترکیه با باز کردن مرز خود به روی داوطلبانی که قصد کمک به مدافع شهر کوبانی داشته اند، مخالفت کرده است. بهمین دلیل شهر های کردنشین ترکیه شاهد تظاهرات اعتراضاتی بود که شماری کشته برجای گذاشت.

در همين حال گزارش ها از شهر کوبانی در شمال سوريه حاکی است که اين شهر روز شنبه و يکشنبه شاهد يکی از شديدترين نبرد ها طی روز ها اخير بوده است و گروه خلافت اسلامی (داعش سابق) با توپ خمپاره و همچنين خودروهای مملو مواد منفجره مناطقی از شهر کوبانی را هدف قرار داده است.

به گزارش رويترز، گروه خلافت اسلامی دور تازه ای از حملات را به کوبانی تدارک ديده است تا بتواند شکست های چند روز اخير پاسخ داده و محاصر اين شهر را تکميل کند.

در همین حال،‌گروه دیده بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن اعلام کرده است که گروه خلافت اسلامی روز یکشنبه بیش از ۵۰ خمپاره به نقاط کردنشین کوبانی شلیک کرده است.

همزمان گزارش شده که دو خودروی بمبگذاری شده در کوبانی منفجر شده‌اند.

بنا بر این گزارش و به نقل از منابع بیمارستانی، ۷۰ ستیزه جوی گروه «خلافت اسلامی» در جریان درگیری ها در دو روز گذشته در کوبانی کشته شده اند.

شهر کوبانی، يا عين العرب، طی يکماه اخير به کانون نبرد بين نيروهای خلافت اسلامی و مدافعان کرد بوده است و نيروهای ائتلاف به رهبری آمريکا طی اين مدت مواضع گروه خلافت اسلامی در اين شهر و اطراف ان را هدف قرا رداده اند.

اين در حالی است که روز جمعه ژنرال لويد آستين، رئيس مرکز فرماندهی حملات هوايی عليه داعش در عراق وسوريه گفته است، گروه خلافت اسلامی تصميم گرفته است تا حملات خود را بر کوبانی متمرکز کند و نيروهای زيادی را به اين منطقه اعزام کند.

به گزارش فاکس نيوز جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفيد، نيز گفته است ، گروه خلافت اسلامی نيروها و منابع خود را به سمت کوبانی متمرکز کرده است.

گروه خلافت اسلامی طی هفته های اخير تلاش کرده است تا شهر کوبانی را محاصره و تصرف کند، اما حملات هوايی آمريکا و متحدانش و همچنين مقاومت نيروهای کرد مدافع شهر باعث شده است تا گروه داعش در دستيابی به هدف خود تاکنون ناکام بماند.

از زمان آغاز حمله گروه خلافت اسلامی به شهر کوبانی دست کم ۱۶۰ هزار نفر از ساکنان اين شهر و روستاهای اطراف به ترکيه گريخته اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG