لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۲۳:۱۲

دفتر نخست وزیری ترکیه روز چهارشنبه دوازدهم اسفندماه با اعلام کرده است که احمد داود اوغلو روز جمعه برای سفری دو روزه راهی تهران خواهد شد.

به گزارش رویترز، بیانیه نخست وزیری ترکیه تصریح کرده است که آقای داود اوغلو در جریان سفر دو روزه‌اش به ایران با مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی ایران دیدار خواهد کرد.

طبق این گزارش، سفر نخست وزیر ترکیه به ایران در شرایطی انجام می‌شود که تهران و آنکارا بر سر بحران سوریه با یکدیگر اختلاف نظر اساسی دارند. ترکیه خواستار کناره‌گیری بشار اسد از قدرت در سوریه است و در مقابل ایران از حامیان اصلی بشار اسد در منطقه محسوب می‌شود.

رویترز می‌گوید، سفر داود اوغلو فرصتی است تا این دو همسایه اختلافات بر سر مساله سوریه را کاهش دهند.

در همین زمینه، هفته گذشته وزیر امور خارجه ترکیه با اشاره به سفر احمد داود اوغلو به تهران گفته بود که آنکارا تلااش می‌کند روابط خود به ویژه با ایران بهبود ببخشد.

چاوش اوغلو با اشاره به اختلاف نظر ترکیه و ایران بر سر چگونگی حل بحران سوریه، تاکید کرده یود که آنکارا از اینکه تحریم‌های بین المللی علیه تهران برداشته شده، خرسند است.

ماه گذشته نیز فریدون سینرلی اوغلو، قائم مقام وزارت امور خارجه ترکیه، در جریان دیدار با معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه ایران ابراز امیدواری کرده بود که ایران و ترکیه برای برقراری صلح در سوریه با یکدیگر همکاری کنند.

به گزارش ایسنا، فریدون سینرلی اوغلو در این خصوص گفته بود با توجه به جایگاه مهم ایران و ترکیه باید با تعامل با یکدیگر نسبت به تسریع در روند برقراری صلح، امنیت و ثبات سوریه همکاری کنیم.

از روز شنبه بین حکومت سوریه و مخالفان ان آتش بس برقرار شده است. ناظران بین‌المللی از روز شنبه تاکنون از چندین مورد نقض آتش‌بس خبر داده‌اند ولی گفته‌اند که میزان آن زیاد نبوده است.

جنگ در سوریه طی پنج سال گذشته دستکم ۲۵۰ هزار کشته و میلیون‌ها آواره بر جای گذاشته است.

XS
SM
MD
LG