لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۵۰

چاووش اوغلو: توافق ترکیه و روسیه در خصوص طرح آتش بس در سوریه


مولود چاووش اوغلو و سرگئی لاوروف،

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، روز چهارشنبه گفته است که آنکارا و مسکو طرحی برای آتش بس در ترکیه آماده کرد‌اند. وی با این حال تصریح کرده است، ترکیه همچنان از خواست مخالفان برای برکناری بشار اسد حمایت می‌کند.

به گزارش رویترز، مولود چاووش اوغلو که در آنکارا با خبرنگاران صحبت می‌کرد، اظهار داشت: «هم اکنون دو متن برای راه حل در سوریه اماده شده است. یکی از آن‌ها در خصوص راه حلی سیاسی و دیگری در مورد آتش بس است. این دو طرح هر زمان می‌توانند اجرا شوند.»

رویترز می‌گوید، اظهارات وزیر امور خارجه ترکیه می‌تواند نشانه‌ای از پیشرفت در مذاکرات برای آتش بس و ترک مخاصمه در سوریه باشد.

روسیه، ایران و ترکیه هفته گذشته پس از نشست مسکو اعلام کردند که آماده‌اند تا برای دستیابی به یک راه صلح برای سوریه مذاکره کنند. قرار است این سه کشور در نشست بعدی خود را در آستانه، قزاقستان برگزار کنند.

مولود چاووش اوغلو همچنین گفته است: همه جهان می‌داند که با حضور بشار اسد در قدرت امکان انتقال سیاسی وجود ندارد و ما می‌دانیم غیر ممکن است که مردم حول محور بشار اسد متحد شوند.

در حالی وزیرامور خارجه ترکیه از طرح آتش بس در سوریه خبر داده است که کاخ کرملین از اظهار نظر در این خصوص خودداری کرده است.

هفته گذشته سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه پس از نشست مسکو گفته بود، روسیه، ایران و ترکیه توافق دارند که الویت در سوریه مبارزه با تروریسم است و نه برکناری بشار اسد از قدرت.

در همین حال یک منبع مطلع به رویترز گفته است، در طرح مورد توافق روسیه، ایران و ترکیه کشور سوریه به صورت غیر رسمی به مناطقی تحت کنترل قدرت‌های محلی تقسیم می‌شود ولی بشار اسد حداقل برای چند سال رییس جمهوری سوریه باقی خواهد ماند.

یک مقام ترکیه نیز به رویترز گفته است، در مذاکرات آینده احتمالا درخصوص نقش بشار اسد گفت‌و‌گو خواهد شد.

ایران و روسیه، دو متحد اصلی حکومت اسد، در جنگ داخلی سوریه همکاری نظامی و سیاسی مشترکی دارند.

جنگ داخلی سوریه تا کنون صد ها هزار کشته و میلیون های آواره برجای گذاشته است.

XS
SM
MD
LG