لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱ تهران ۲۱:۱۳

نخست‌وزیر بريتانيا: توافق با ايران به معنای اتحاد با اين کشور نيست


ديويد کامرون، نخست‌وزير بريتانيا

ديويد کامرون، نخست وزير بريتانيا، روز جمعه گفت که توافق مهم هسته‌ای با ايران به معنای اتحاد با اين کشور نيست.

به گزارش روز جمعه ۲۶ تيرماه خبرگزاری فرانسه، نخست‌وزير بريتانيا در گفت‌وگو با شبکه خبری «العربيه» اظهار داشت: «با امضای اين توافق، بريتانيا با ايران متحد نمی‌شود».

آقای کامرون افزوده است: «بريتانيا همراه با ديگران شرکای خود يعنی آمريکا، فرانسه، آلمان، چين و روسيه با امضاء اين توافق مانع دستيابی ايران به سلاح هسته‌ای می‌شوند».

وی افزوده است: «(چنين توافقی) برای منطقه خوب است، برای ثبات منطقه خوب است، اما ما با ايران متحد نمی‌شويم».

please wait

No media source currently available

0:00 0:04:18 0:00
لینک مستقیم

ايران و شش قدرت جهانی روز ۲۳ تيرماه به توافقی جامع و نهايی در خصوص برنامه هسته‌ای تهران دست يافتند و قرار است پيش‌نويس قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد روز دوشنبه به رای گذاشته شود.

اين در حالی است که اسرائيل از اين توافق انتقاد کرده است. کابينه اسرائيل ضمن رد اين توافق اعلام کرده که به آن پايبند نخواهد بود.

در همين زمينه نیز ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، در مکالمه‌ تلفنی با باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، گفته است که ايران نبايد با پول‌های آزادشده از لغو تحريم‌ها به بی‌ثباتی در منطقه دامن بزند.

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی نیز پس از حصول توافق هسته‌ای در وین به جمهوری اسلامی توصیه کرده بود که سود اقتصادی حاصل از این توافق را صرف ملت خود کند و نه «ماجراجویی در منطقه».

وزیر امور خارجه عربستان هشدار داده بود: «اگر ایران بخواهد فتنه‌ای در منطقه به پا کند، آن وقت ما خود را متعهد می‌دانیم که با آن قاطعانه برخورد کنیم».

در همین زمینه،جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده نیز گفته است که آمریکا به متحدان خود در خاورمیانه کمک می‌کند تا بتوانند برابر هر گونه اقدام مورد حمایت ایران علیه آنها از خود دفاع کنند.

گفت‌وگوی تلفنی روحانی و کامرون

یک روز پیش از پخش مصاحبه نخست‌وزیر بریتانیا از شبکه «العربیه»، حسن روحانی، رييس جمهوری ايران، در تماس تلفنی با ديويد کامرون گفته بود: «خوشحاليم که در اين مذاکرات به نتيجه برد- برد دست پيدا کرديم؛ ضرورت دارد کشورهای عضو ۱+۵ درباره اجرايی شدن قدم‌های بعدی توافق هسته‌ای تلاش کنند».

به گزارش ايسنا، در تماس تلفنی نخست وزير بريتانيا با رييس جمهوری ايران، حسن روحانی از «نقش سازنده» بريتانيا در اين مذاکرات تقدير کرده است.

دفتر نخست وزير بريتانيا نیز روز پنجشنبه اعلام کرد که آقای کامرون در گفت‌وگوی تلفنی با حسن روحانی گفته که توافق هسته‌ای وين آغاز تازه‌ای در روابط دو کشور است و او نسبت به بازگشايی سفارت بريتانيا در تهران متعهد است.

سخنگوی دفتر کامرون با اشاره به اين تماس تلفنی اظهار داشت: «نخست‌وزير بريتانيا ابراز اميدواری کرد که اين توافق بتواند آغازی تازه در روابط دوجانبه بين بريتانيا و ايران باشد».

به گزارش خبرگزاری رويترز، وی افزود: «نخست‌وزير روشن ساخت که نسبت به بازگشايی سفارت بريتانيا در تهران متعهد است».

XS
SM
MD
LG