لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۳۰

ژنرال دمپسی در بغداد؛ «داعش از پالایشگاه بیجی عقب‌نشینی کرد»


نمایی از پالایشگاه بیجی در سال ۲۰۰۹

همزمان با انتشار گزارش ها در خصوص عقب نشينی نيروهای حکومت اسلامی،‌ «داعش سابق» از بزرگترين پالايشگاه عراق در مجاورت شهر بيجی، ژنرال مارتين دمپسی، رييس ستاد مشترک ارتش آمريکا روز شنبه ۱۵ نوامبر در سفری از پيش اعلام نشده وارد بغداد شده است.

به گزارش خبرگزاری رويترز، اين نخستين ديدار رييس ستاد مشترک ارتش آمريکا از عراق از زمان آغاز حملات هوايی ائتلاف به رهبری ایالات متحده به مواضع گروه حکومت اسلامی است.

ژنرال دمپسی به خبرگزاری رويترز گفته است که به عراق سفر کرده تا درخصوص نحوه پيشرفت همکاری نيروهای آمريکايی و عراقی برای مقابله با داعش و همچنين منابع مورد نياز آنها اطلاعاتی را کسب کرده و با دست‌اندرکاران اين امور گفت‌وگو کند.

ژنرال دمپسی در حالی به بغداد سفر کرده است که پيشتر باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا دستور اعزام ۱۵۰۰ سرباز ديگر به عراق را صادر کرد.

حملات هوايی نيروهای ائتلاف به رهبری آمريکا به مواضع گروه حکومت اسلامی باعث شده است تا پيشروی اين گروه در عراق و سوريه متوقف شود.

در همين حال به گزارش شبکه الجزيره، همزمان با ورود رييس ستاد مشترک ارتش آمريکا به بغداد، نيروهای ارتش عراق توانسته اند مناطق اطراف پالايشگاه بيجی را به تصرف خود در ‌آوردند.

همزمان با اين گزارش، رسانه های محلی عراق می گويند، نيروهای گروه حکومت اسلامی از محوطه پالايشگاه بيجی گريخته اند.

گروه حکومت اسلامی در تابستان سال جاری توانست بخش های وسيعی از عراق را تصرف کرده و شهر بيجی را همان زمان به کنترل خود در آورده و این پالایشگاه را محاصره کند. اما نيروهای عراقی طی هفته گذشته توانستند اين شهر را از نيروهای داعش بازپس بگيرند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG