لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۰:۲۰

استقبال آمریکا از آمادگی عربستان برای اعزام نیروی زمینی به سوریه


اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا

اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا روز پنجشنبه چهارم فوریه از اعلام آمادگی عربستان سعودی برای اعزام نیروی زمینی به سوریه استقبال کرده است.

به گزارش رویترز، اشتون کارتر گفته است که افزایش حضور نیروهای سایر کشورها ، به آمریکا کمک می‌کند تا به نبرد با گروه حکومت اسلامی سرعت ببخشد.

وزیر دفاع آمریکا به خبرنگاران اظهار داشت «از این چنین خبرهایی استقبال می کنیم.»

وی با این حال اظهار داشت در انتظار خواهد ماند تا در هفته آینده در خصوص پیشنهاد عربستان برای اعزام نیروی زمینی به سوریه با مقام‌های این کشور در بروکسل مذاکره کند.

اشتون کارتر می گوید، عربستان پیشتر نیز تمایل خود را جهت انجام اقدامات بیشتر در مبارزه با گروه حکومت اسلامی ابراز کرده بود.

ژنرال احمد العسیری، سخنگوی ارتش دفاع عربستان سعودی روز پنجشنبه گفته بود که ریاض آماده است تا برای نبرد با گروه حکومت اسلامی، نیروی زمینی به سوریه اعزام کند منوط به اینکه رهبران ائتلاف ضد داعش در نشست آتی خود در بروکسل با عملیات زمینی در این کشور موافقت کنند.

ژنرال احمد العسیری که سخنگوی ائتلاف عربی در یمن نیز برعهده دارد، به خبرگزاری آسوشیتدپرس و تلویزیون العربیه گفته که عربستان از زمان آغاز عملیات هوایی ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در سپتامبر ۲۰۱۴ در آن مشارکت دارد ولی اکنون آماده اعزام نیروی زمینی به این کشور است.

به دنبال پیشروی سریع گروه حکومت اسلامی در عراق و تصرف بخش‌های وسیعی از این کشور، ائتلافی به رهبری آمریکا تشکیل شد. این ائتلاف تا کنون برای مقابله با گروه حکومت اسلامی، مواضع این گروه را در عراق و سوریه هدف حملات هوایی قرار داده است.

عربستان در ائتلاف علیه گروه حکومت اسلامی حضور دارد و در همین حال در یمن نیز از حکومت عبد ربه منصور هادی حمایت می کند و با شبه نظامیان شیعه حوثی و نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح، رییس جمهوری سابق یمن، در جنگ است.

پیشنهاد تازه عربستان در حالی مطرح شده است که روز گذشته مذاکرات صلح بین نمایندگان دولت سوریه و مخالفان آن به دلیل فقدان پیشرفت تا ۲۵ فوریه متوقف شد.

جنگ داخلی پنج ساله سوریه بیش از ۲۵۰ هزار کشته و میلیون ها آواره به جای گذاشته است.

XS
SM
MD
LG