لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۰۱

«مذاکره آمریکا و چین» برای تصمیم‌گیری درباره واکنش مناسب به کره شمالی


شورای امنیت طی سال‌های اخیر به دنبال آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی تحریم هایی علیه این کشور وضع کرده است.

دیپلمات‌ها روز سه شنبه گفته اند که مقام‌های آمریکا و چین در حال رایزنی و مذاکره در خصوص اتخاذ اقدامات شدیدتر از جانب شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه آزمایش‌های موشکی کره شمالی هستند.

به گزارش رویترز، هنوز مشخص نیست که چین به چه میزان با اعمال تحریم‌های تازه علیه کره شمالی موافقت خواهد کرد. شورای امنیت طی سال‌های اخیر به دنبال آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی تحریم هایی علیه این کشور وضع کرده است.

طبق این گزارش شورای امنیت سازمان ملل متحد از سال ۲۰۰۶ اعمال تحریم‌هاعلیه کره شمالی را آغاز کرد.

رسانه‌های آمریکایی می گویند، از زمان روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ، کره شمالی ۹ موشک بالیسیتک را آزمایش کرد که برخی از این آزمایش‌ها ناموفق بودند.

یک سخنگوی نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد روز سه شنبه گفته است: مجموعه اقداماتی که کره شمالی از زمان آخرین آزمایش هسته‌ای خود انجام داده ، ما را ملزم می کند که طیفی از تدابیر لازم برای اعمال فشاربرای این کشور را بررسی کنیم.

این سخنگو اضافه کرده است: همانطور که رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه گفت، رویکرد این که همه چیز عادی و معمولی است اصلا مد نظر نیست. ما و همکارانمان در شورای امنیت سازمان ملل در حال بررسی گزینه‌ها برای پاسخ به این اقدامات تحریک امیز (کره شمالی) هستیم.

رکس تیلرسون روز جمعه از شورای امنیت خواسته بود تا علیه کره شمالی اقدام کند.

رویترز می گوید، دولت ترامپ به شدت مقامات چین را برای مهار همسایه خود تحت فشار گذاشته و هشدار داده است در صورتی که کره شمالی برنامه هسته‌ای و موشکی خود را توسعه دهد، برای مقابله با چنین رویکردی همه گزینه‌ها بر روی میز قرار دارد.

این در حالی است چین معتقد است، تهدید نظامی به حل بحران کمکی نکرده و به تشدید تنش در شبه جزیره کره منجر خواهد شد.

آمریکا برای مقابله با تهدید کره شمالی، سامانه دفاع موشکی تاد (تحاد)که قادر به هدف قرار دادن موشک‌های بالیستیک با برد کوتاه و متوسط است را در کره جنوبی مستقر کرده است.

نگ شوآنگ، سخنگوی وزارت خارجه چین، روز سه‌شنبه، ۱۲ اردیبهشت، در این باره گفت: «موضع چین روشن و قاطع است. ما با استقرار سامانه تاد در [کره جنوبی] مخالفیم و از طرف‌های مربوط می‌خواهیم استقرار این سامانه را فوراً متوقف کنند.»

آقای شوآنگ افزود که «برای حفاظت از منافع‌مان، تدابیر لازم را قاطعانه اتخاذ خواهیم کرد».

طی هفته‌های اخیر تنش در شبه جزیره کره به شدت افزایش یافته است و نگرانی هایی در خصوص احتمال از کنترل خارج شدن شرایط مطرح شده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG