لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ تهران ۰۸:۱۰

۲۳ دی ماه ۱۳۸۵ خورشيدی – ۱۳ ژانويه ۲۰۰۷ ميلادی


يک ماه پيش از انقلاب اسلامی در ۲۳ دی ماه ۱۳۵۷ خورشيدی در چند شهر ايران تظاهرات و زد و خوردهايی انجام گرفت که منجر به کشته و مجروح شدن چند نفر شد.


هزاران نفر از مردم تهران، تبريز، اصفهان و چند شهر ديگر در اين روز دست به راهپيمايی زدند و مخالفت خود را با نظام سلطنتی و دولت دکتر بختيار آخرين نخست وزير شاه اعلام داشتند.


۱۰۱ سال پيش در ۱۳ ژانويه سال ۱۹۰۶ ميلادی الکساندر پاپوف مخترع روسی ضبط صوت درگذشت. اين فيزيکدان و پژوهشگر روسی در سال ۱۸۹۵ ميلادی ضبط صوت ابتدايی خود را با موفقيت به آزمايش گذاشت

۲۸ سال پيش در همين روز محمد رضا شاه پهلوی برای پيشگيری از ادامه بحران و شورش های داخلی در ايران، شورای سلطنتی تشکيل داد و برخی از مهره های سياسی را به عنوان اعضای شورا معرفی کرد.


۱۰۱ سال پيش در ۱۳ ژانويه سال ۱۹۰۶ ميلادی الکساندر پاپوف مخترع روسی ضبط صوت درگذشت. اين فيزيکدان و پژوهشگر روسی در سال ۱۸۹۵ ميلادی ضبط صوت ابتدايی خود را با موفقيت به آزمايش گذاشت. ضبط صوت اختراعی پاپوف بعدها توسط مخترعين ديگر تکميل شد.


۶۶ سال پيش در روزی چون امروز در ۱۳ ژانويه ۱۹۴۱ ميلادی در زمان جنگ جهانی دوم کنفرانس تاريخی متفقين درلندن برگزار شد. وينستون چرچيل نخست وزير وقت بريتانيا که پيشنهاد برگزاری اين کنفرانس را مطرح کرده بود، قصد داشت با همکاری ساير کشورهای اروپايی در مقابل دولت های فاشيست آلمان و ايتاليا جبهه ای واحد تشکيل دهد.


دو سال پس از کنفرانس لندن در چنين روزی آدولف هيتلر ديکتاتور آلمان نازی در سال ۱۹۴۳ با توجه به ناکامی نيروهايش در جبهه های روسيه و شمال آفريقا ، به جهان اعلام جنگ داد. جنگی که به شکست آلمان و خودکشی او منتهی شد.


XS
SM
MD
LG